ارائه راه حل های پیشگیرانه برای رعایت حقوق کودکان درمخاصمات -پایان نامه کارشناسی ارشد

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بندسوم: کودک از دیدگاه کنوانسیون حقوق کودک
طرح کنوانسیون حقوق کودک که به ابتکارکشور لهستان وتلاش پروفسور«آدام لوباتکا»1لهستانی در سال 1989به اتفاق آرا تصویب شد از یک مقدمه و54 ماده تشکیل یافته است.41 ماده این کنوانسیون اختصاص به حقوق­ داشته و13ماده به نحوه اجرای آن در هر کشور مربوط می­شود واکثر کشورهای جهان بجز آمریکا و سومالی به این کنوانسیون ملحق شده­اند.
ازنظر کنوانسیون همان­گونه که ماده یک کنوانسیون بیان می­کند: «ازنظرکنوانسیون منظور از کودک، افراد زیر18سال است مگر اینکه طبق قانون قابل اجرا در مورد کودک سن بلوغ کمتر تشخیص داده شود.» با توجه به ماده فوق­الذکر اولاً تنها کسانی مشمول مقررات کنوانسیون می شوند که به 18 سالگی نرسیده باشند و ثانیاً سن بلوغ ارائه شده دراین ماده یک سن مطلق نیست بلکه برحسب قانون ملی کودک متغیر است. زیرا سن بلوغ ومدت آن درجوامع وکشورهای مختلف یکسان نمی باشد. این سن 18سالگی، هم سن بلوغ است وهم سن رشد. پس براساس نظروضع­کنندگان این قانون کودک با رسیدن به 18سالگی اهلیت اجرای مستقیم تمام حقوق خودرا دارا شده وبه­طورکلی از تحت ولایت خارج می­شود زیرا اگر غیرازاین­ بود با توجه به اختلاف قوانین کشورها دراین خصوص­باید به تفاوت سن بلوغ ورشد اشاره ­می­کردند.
آن­چه مشخص است این­که دراین کنوانسیون فقط به پایان دوره کودکی اشاره شده وپایان آن مشخص شده اما نسبت به زمان شروع کودکی  سن خاصی در نظر گرفته نشده است و در مورد شروع  کودکی کاملاً کنوانسیون ساکت می­باشد. شاید دلیل آن اختلاف قوانین کشورها در شروع کودکی است. همان طور که گفتیم درخصوص شروع کودکی بین کشورها اختلاف­نظر است، بطوری که در کشورهای اسلامی وبالاخص ­از نظر فقه ­شیعه ­ابتدای ­کودکی­از لحظه­ انعقاد نطفه ­است. هرچند به­مرحله­ انعقاد نطفه­ تاتولد به­عنوان­ مرحله کودکی­دراسلام ­یادنشده ­است. اما حمایت­های ­ویژه­ای ­دراین­مرحله­ ازاین ­دوران­ شده ­است ­لذا نه­ تحت­عنوان کودک بلکه به عنوان(جنین) وآیات متعدد قرآن وکتب فقهی­نیز مؤید این ­مطلب است.
در کشورهای­ اروپایی بخصوص اروپا شرقی شروع کودکی­را از لحظه تولد ودر کشورهای امریکای­لاتین وایرلند و واتیکان ­زمان­شروع­کودکی­راهمانندکشورهای­اسلامی­ازلحظه انعقادنطفه­یالقاح می­دانند. ایالات متحده امریکا نظری متفاوت اتخاذ نموده وبراساس­نظردیوان­عالی­کشور آمریکا آغاز دوران کودکی از لحظه­ای است که­ مشخص­شود طفل ­قابلیت بقا ودوام پس­از تولد را دارد. این اختلاف نظرها باعث شده تا شروع دوران کودکی­را به­قوانین داخلی کشورها بسپارند. بنابراین نسبت به زمان شروع دوران کودکی هرکشور ی می­تواند قوانین خاص خود را اعمال نماید.
درکنوانسیون حقوق کودک همان طور که ذکر شد 18 سالگی را برای رشد تعیین کرده اند وکشورهای عضو هم سعی کرده­اند سن رشد را تا حدود 18سالگی پایین بیاورند تا تفاوت کمتر در پایان دوران کودکی بین کشورها را شاهد باشیم.
کنوانسیون حقوق کودک 1989حقوقی برای کودکان درنظر گرفته وکشورهای عضو را موظف به رعایت وتأمین منافع کودکان نموده است. بطورخلاصه حقوقی را که کنوانسیون برای کودک پیش­بینی نموده عبارتند از: سرپرستی از کودکان، حق حیات وبقا، حفظ هویت شخصی، تابعیت، پیوستن به خانواده( در کنار خانواده بودن)، منع قاچاق کودک، آزادی عقیده وآزادی اجتماعی، حفظ حریم شخصی­کودک، منع بد رفتاری با کودک، آموزش ­وتحصیل، بهداشت، پناهندگی­کودک به­همراه ­والدین، تفریح وفعالیت­های ­فرهنگی، کار کودکان، منع شکنجه، عدم بکارگیری کودکان در جنگ­های مسلحانه وحمایت از آنها و. . . .
1-adam lubutka
  

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوال های تحقیق
1- آیا مقررات وضع شده بین­المللی درحمایت ازحقوق کودکان درمخاصمات جامع وکامل است؟
2- راه حل­های پیشگیرانه برای رعایت حقوق کودکان درمخاصمات چیست؟
3- نقش اسلام وکشورهای­اسلامی دررعایت واهمیت حقوق کودکان چگونه است؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام