جایگاه تئوری «جدائی چاره ساز » در نظام حقوق بین الملل معاصر-دانلود پایان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث اول: نگاهی به تحول حق تعیین سرنوشت وتجزیهطلبی در گذر تاریخ

گفتار اول: حق تعیین سرنوشت و تجزیهطلبی قبل از دوران منشور ملل متحد

با گذشت زمان و شکل­گیری جوامع سیاسی مختلف و علی الخصوص ایجاد دولت – ملت و شکل گیری روابط بین‌المللی و متعاقب آن حقوق بین‌المللی در دوران پس از صلح وستفالیائی (1648 میلادی) مفهومی به نام اصل تعیین سرنوشت ملت­ها پدیدار گشت که با برداشت­ها و تفاسیر مختلف همراه بود . در واقع دو واقعه تاریخی بستر ظهور این اصل را فراهم نمود: یکی قیام مردم آمریکا در سال 1776 و دیگری انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 که هر دودر واقع زمینه ساز ظهور اصل ملیت­ها در قرن هیجدهم بود. طبق این اصل مرزهای یک کشور باید منطبق با یک ملت باشد. اگر در یک کشور چندین ملت تجمع کرده باشند، این انطباق، عملی نخواهد گردید. به عکس، اگر یک ملت به چندین قسمت تقسیم و جذب کشورهای مختلف شده باشد آن ملت حق دارد یک کشور به وحدت برسند. این نظریه بستر مناسب برای وحدت ایتالیا در سال 1870، استقلال کشورهای یونان در سال 1830 ،بلژیک در سال 1839 ، رومانی در سال 1878، بلغارستان در سال 1908 ، البانی در سال 1912 و غیره را فراهم آورد.در سده بیستم و پس از جنگ جهانی اول ویلسون ریاست جمهوری ایالات متحده ایده حق مردم برای تعیین سرنوشت خودشان را با جدیت مطرح کرد. با توجه به این که این اصل در ابتدا یک اصل صرفا سیاسی تلقی می­شد، دیدگاه­ها و نظریات ارائه شده در مورد این حق دارای صیغه سیاسی- ونه حقوقی- بود. به طور کلی، دیدگاه­های سیاسی مختلف از سال 1917 به بعد پیرامون حق تعیین سرنوشت به سه صورت می­باشد:

الف- دیدگاه لنین که به طور ویژه­ای برروی خصیصه ضد استعماری بودن این اصل تاکید می­کرد؛ از دید او، هدف اساسی درهم شکستن امپراتوری­های استعماری و تقسیم قدرت در عرصه جامعه جهانی بر مبنای اصل برابری ملت ها و در نتیجه، ظهور تابعان جدید بین‌المللی بود .

ب- دیدگاه ویلسون که معتدل­تر بود و هدف این اصل را به حساب اوردن نسبی گروه­های ملی و قومی از طریق مراجعه به اراء عمومی یا رفراندوم می­دانست. از این دیدگاه، هدف اصلی حق ملتها در تعیین سرنوشت خود «تخریب» جامعه جهانی نبود و مخاطب آن کشورهای مستقل بودند در مجموع، از این کشورها خواسته می­شد نظام داخلی خود را به نحوی ترتیب بدهند که پاسخگوی نیازهای گروه های مختلف جامعه باشد. البته واژه ارایی سخنان ویلسون دلالت میکند که اصل مورد نظر به عنوان یک قاعده کلی مربوط به دور اندیشی سیاسی ارائه شده است؛ قاعده­ای که باید رهنمود دولت مردانی باشد که  تصمیم­گیری درباره وضعیت اینده سرزمین­های خاص به انها محول شده است. این اصل با ترکیب اخلاق و دور اندیشی آن هم بدین شیوه درصدد مشخص کردن حق برای مردم نیست. بلکه در پی ارائه قاعده ای برای دیپلماسی بین‌الملل و تحلیل تعهدات برای هر کارگزار اعم از دولت، نهاد یا فرد است که به خاطر شرایط تاریخی در حل مسئله حاکمیت دارای نفوذ می­باشد[1].

[1] – تامس کاپیتان ، « حق تعیین سرنوشت و حقوق بشر » ترجمه هدایت یوسفی، اردیبهشت ،1382، ص 102 .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات تحقیق

1-آیا حقی مشروع به عنوان جدائی طلبی در حقوق بین‌الملل وجود دارد؟

2- کدام گروه از جدایی طلبان مستحق جدایی هستند؟

3- تئوری «جدائی چاره ساز » در نظام حقوق بین‌الملل معاصر دارای چه جایگاهی است؟

اهداف تحقیق

این تحقیق در پی یافتن رویکرد حقوقی در حقوق بین‌الملل معاصر مرتبط با موضوع جدایی طلبی است. این رویکردها می­تواند از حوزه­های مختلفی از حقوق بین‌الملل شامل حقوق بشر، حقوق مخاصمات مسلحانه، حقوق بین‌الملل معاهدات، حقوق بین‌الملل عرفی، حقوق جانشینی و غیره استخراج شده و با یکدیگر سنجیده شود. تا بتوان سرفصلی تحت عنوان جدایی طلبی در حقوق بین‌الملل را به نظم کشید. در نهایت این وظیفه کمک خواهد کرد تا خلاء آشکار موجود در رابطه با مسائل جدایی طلبی تا حدی پر شده و شاید قدمی باشد برای کوشش های بیشتر جهت نظام­مند کردن این پدیده ی سیاسی و حقوقی در حقوق بین‌الملل معاصر.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی