رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی-پایان نامه حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث پنجم : ارتباط حق تعیین سرنوشت و تجزیهطلبی در حقوق بینالملل

معمولا بسیاری از قضایایی جدائی طلبی با مساله حق تعیین سرنوشت درهم آمیخته است. دهه 1960 اوج فعالیت­های ملل­متحد در جهت اعتلای اصل تعیین سرنوشت در بستر استعمارزدایی بود، اعلامیه اعطای استقلال به کشورها و مردمان مستعمرات مقرر می­دارد همه حق تعیین سرنوشت دارند واعلام می­کند که استعمار باید به سرعت و بدون قید و شرط از میان برداشته شود. بنابراین و در عمل، تصویب میثاقین     بین‌المللی حقوق بشر در سال 1966 و گنجاندن ماده یک مشترک نقطه عطفی در تبدیل اصل تعیین سرنوشت به عنوان یک اصل حقوقی بین‌المللی محسوب می­شود. دراین رابطه، برخی نیز معتقدند که حق تعیین سرنوشت بالازم الاجرا شدن میثاقین بین‌المللی حقوق بشر در سال 1976 اثر حقوقی الزام آور پیدا کرده است .از جمله دست آوردهای علمی این تحولات این بود که از سال 1945 که منشوروارد مرحله اجرائی گردید تا پایان سال1977 حدود75 کشور به استقلال رسیدند.[1] سال1970 اوج فعالیت­های ملل متحد در راستای تثبیت جایگاه برتر اصل تعیین سرنوشت و شناسایی آن به عنوان یک قاعده حقوق بین­المللی و یک منبع ایجاد تعهدات عام الشمول بود. در این اعلامیه نیز بی آنکه به استعمار توجه شود مساله حق تعیین سرنوشت خلق­ها مورد توجه دولت­ها قرار گرفته بود و دولت­ها را ملزم می­ساخت از اقدامات قهرآمیز جهت محروم کردن از حق تعیین سرنوشت مردم خودداری کنند در غیر اینصورت مردم محققند از مبارزه علیه چنین دولتی از حمایت بین‌الملل برخوردار شوند .

سوال اساسی که در اینجا توجه هر حقوق دان را به خود جلب می کند تحدید مفهوم «خلقی» است که ازحق سرنوشت خود برخوردار است. اگر این معنا را در چارچوب یک معنای عرقی صرف توصیف نمائیم بسیار دشوار خواهد بود. در حال حاضر اکثریت قاطبه کشورهای جهان را باید متشکل از خلق های متعدد دانست که حق جدایی برای هریک از آنها محفوظ است. نگاهی به رویه عمومی در جامعه بین‌الملل امروز به خوبی نشان می دهد که چنین رویدادی را نمی­توان به عنوان یک رویکرد حقوقی پذیرفت. چنین رویکردی زمینه را برای آشوب و بی نظمی و از بین بردن صلح و امنیت بین‌المللی در عرصه جهانی باز خواهد کرد. با این حال بخش عمده­ای از حرکت­های جدائی­طلبانه جهان معیار خود را برای­تعیین سرنوشت همین معیار عرقی ونژادی قرار داده اند. تردیدی وجود ندارد که رویه دولت­ها به هیچ وجه موید جدائی طلبی نبوده است. حتی اگر برخی نشانه­های شاذ در روابط برخی دولت­ها در این رابطه به چشم بخورد هیچ دولتی در مورد ساختار دولتی خود موید جدایی­طلبی نبوده، حتی در مواردی که برخی از گروه­های قومی قربانی نقض شدید وسازمان یافته حقوق بشر شده اند، دولت ها حق به جدایی را برای این واحدهای عرقی، نژادی به رسمیت نشناخته­اند. در هر مورد که نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرارگرفته است، جامعه بین‌الملل به اصل تمامیت ارضی دولت­ها تاکید کرده است. برای مثال می­توان به قضایای چچن ، کوزوو اشاره کرد. در قضیه کوزوو شورای امنیت در قطعنامه 1244 با صراحت اعلام کرد که، … در عین محکوم کردن تمامی اعمال خشونت بار که بر ضد مردم کوزوو انجام می شود شورا بر تعهد تمام دولت های عضو بر حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری فدرال یوگسلاوی ودیگر دولت­های منطبق به نحومقرردربیانیه پایانی هلسینگی تاکید می­نماید.

  1. بهمن آقایی ، فرهنگ حقوق بشر ، تهران ، ا نتشارات گنج دانش ، ج 1 ، 1376 ص 68.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات تحقیق

1-آیا حقی مشروع به عنوان جدائی طلبی در حقوق بین‌الملل وجود دارد؟

2- کدام گروه از جدایی طلبان مستحق جدایی هستند؟

3- تئوری «جدائی چاره ساز » در نظام حقوق بین‌الملل معاصر دارای چه جایگاهی است؟

اهداف تحقیق

این تحقیق در پی یافتن رویکرد حقوقی در حقوق بین‌الملل معاصر مرتبط با موضوع جدایی طلبی است. این رویکردها می­تواند از حوزه­های مختلفی از حقوق بین‌الملل شامل حقوق بشر، حقوق مخاصمات مسلحانه، حقوق بین‌الملل معاهدات، حقوق بین‌الملل عرفی، حقوق جانشینی و غیره استخراج شده و با یکدیگر سنجیده شود. تا بتوان سرفصلی تحت عنوان جدایی طلبی در حقوق بین‌الملل را به نظم کشید. در نهایت این وظیفه کمک خواهد کرد تا خلاء آشکار موجود در رابطه با مسائل جدایی طلبی تا حدی پر شده و شاید قدمی باشد برای کوشش های بیشتر جهت نظام­مند کردن این پدیده ی سیاسی و حقوقی در حقوق بین‌الملل معاصر.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه رویکرد نوین حقوق بین الملل نسبت به تجزیه طلبی با عنایت به آراء محاکم داخلی و بین المللی