مهم ترین انگیزه های شروع مصرف مواد چیست

انگیزه های شروع مصرف مواد
اگرچه مکانیزم های جسمی و عصبی اعتیاد به مواد مخدر شناخته شده است اما بایستی عوامل روانی-اجتماعی و انگیزه های روانی سوء مصرف را برای شناخت و درمان هرچه بهتر این عارضه فردی-اجتماعی شناخت. شاید تا به حال از خود پرسیده اید که چرا با وجود این همه تبلیغات منفی و همچنین نمود بد شکل، انگ اجتماعی و عارضه های جسمانی افراد باز به سمت مصرف مواد مخدر گرایش دارند و این مسئله به حدی است که در بعضی از خانواده ها با وجود نمود عینی فرد معتاد و شاهد بودن درد و رنج شخصی دیگر اعضای خانواده باز به سمت مصرف این ماده خوفناک می روند که در زیر ما به این رفتارها هرچند به صورت اندک اشاره می کنیم که البته دلایل زیاد دیگری ممکن است وجود داشته باشد اما در زیر به آن اشاره ای نشده باشد یا که آن دلایل بیشتر جنبه ای اختصاصی داشته باشد.
1-6-1-2)افزایش توانایی جسمی
مصرف مواد مخدر به دلیل اثرات ذهنی نشئه آور باعث کاهش خستگی و احساس افزایش توانایی جسمی برای کارهای سنگین بدنی می گردد. این حالت باعث می شود که تعداد زیادی از افراد که کارهای سنگین دارند ابتدا برای افزایش توانایی ، شروع به مصرف گهگاه این مواد کنند. غافل از اینکه مصرف دراز مدت این مواد نه تنها با افزایش پیش رونده دوز مصرفی، باعث از دست رفتن نتیجه کار اقتصادی آنها می شود، بلکه حالت مزمن رخوت و افسردگی ایجاد می کند که هرگونه فعالیت شغلی ثمر بخش را مختل می کند. چنین علتی را در کسانی که به کارهایی مشغولند که نیازمند فعالیت های سنگین هستند مثل کارگران ساختمانی، نانوایان، یا مشاغلی که نیازمند بیداری طولانی می باشند مثل رانندگان کامیون و همچنین مشاغلی که نیازمند زندگی طولانی در محیط کارگاهی بیرون از شهر است مثل مهندسان می بینیم(صراحی،1387 ).
2-6-1-2)افزایش توانایی جنسی
تعداد زیادی از معتادان ترکیبات تریاک را ابتدا با انگیزه افزایش توانایی جنسی مصرف می کنند، یکی از اثرات این مواد این است که انزال را به تاخیر می اندازد. احتمالا این اثر مطلوب مردانی است که دچار عارضه شایع انزال زودرس هستند. این افراد از کسانی که به اندازه خودشان نا آگاهند کمک می خواهند و بسیاری از این مشاوران ناآگاه نیز مصرف تریاک را راه حل مشکل می دانند. نکته مهم اینجاست که مصرف مداوم تریاک کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی ایجاد می کند (میرزایی نیستانی، 1389 ).
3-6-1-2) اختلالات روانپزشکی درمان نشده
یکی از مهمترین علل شروع سوء مصرف مواد مخدر و همچنین از علل مهم عود پس از ترک اعتیاد، اختلالات روانپزشکی درمان نشده است. بیماری های روانپزشکی از شیوع بالایی در جمعیت برخوردارند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت 25 درصد جمعیت در هر مقطع زمانی نیاز به درمان روانپزشکی دارند. اختلالات روانپزشکی زیادی می توانند باعث وابستگی به مواد شوند. برخی از اختلالات روانپزشکی که بیشتر با وابستگی مواد ارتباط دارند شامل بیماری افسردگی و اختلالات اضطرابی است (سهرابی،1387).
4-6-1-2) دردهای جسمانی مزمن
مصرف مواد افیونی برای آرامش بیشتر و راه حلی برای تسکین درد افرادی که با یک درد جسمانی مزمن مواجه هستند و همچنین آستانه درد پایینی دارند می تواند راه حلی ساده و مثمرثمر باشد.
5-6-1-2) احساس لذت
مصرف مواد مخدر به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی که در مدار پاداش مغز به وجود می آورد از جمله افزایش هورمون های سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می تواند گرایش زیادی را در افرادی که به دنبال لذت و دریافت آن می باشند به وجود آورد.
6-6-1-2) همانند سازی با بزرگترها
از دیگر عوامل سوء مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان، همانند سازی با بزرگترهاست. با توجه به اینکه نوجوانی یکی از مراحل حساس رشد است و به نوعی فرد از کودکی به بزرگسالی وارد می شود مصرف مواد مخدر می تواند یک احساس بزرگسالی و یک نوع دفاع در برابر احساسات کودکی، حقارت و افراد بزرگسال دیگر باشد.
7-6-1-2) مقابله با استرس
همه ما روزانه با استرس های محیطی مختلفی مواجهیم، در واقع زندگی جریانی است از مواجهه با استرس ها و هر کدام از ما در برخورد با این مسئله از روش های مختلفی استفاده می کنیم. گاهی این روشها آگاهانه است و گاهی کاملا نا آگاهانه است. گاهی روش مقابله فرد با استرس روش پخته و کمال یافته ای است چنین فردی در برخورد با مشکلات از روش هایی استفاده می کند که نه تنها استرس ها باعث درهم شکستگی او نمی شوند بلکه از درون هر استرس بالنده تر بیرون می آید. اما وجود روش های ناپخته مقابله با استرس باعث در هم شکستگی فرد در مقابل استرس ها می شود و فرد با احساس شکست، یاس، ناامیدی و درماندگی از هر استرس بیرون می آید این احساسات منفی یکی از زمینه های سوء مصرف مواد است (شاکرمی،1386).