10 تأثیر دیابت بر عملکرد بدن | بیماری

: 10 اثر دیابت بر کارکرد بدن

: آثار و مشکلات دیابت بر بدن ما یکی دوتا نیس؛ از فرق سر (مغز و چشم) تا نوک پای مون (زخمای پوستی کف پا) ممکنه با این مریضی درگیر شه.
مراقبتای کلی در افراد دیابتی
1. کنترل قندخون:
الف) کنترل هموگلوبین ای وان سی هر 3 تا 4 ماه
ب) کنترل قندخون با گلوکومتر که در مورد دیابت نوع 1، 3 تا 4 بار در روز و در مورد دیابت نوع 2، دست کم 2 بار در روز پیشنهاد می شه.
کلا قند ناشتا در بیماران دیابتی باید بین 80 تا 130 و 2 ساعت پس از خوردن غذا، کمتر از 180 باشه.
2. کنترل فشارخون که اندازه اون باید همیشه کمتر از 13 روی 8 باشه.
3. کنترل منظم اندازه چربی خون
4. ترک سیگار: مصرف سیگار یکی از عوامل کلی آرترواسکلروزه طوری که مشکلات قلبی در مردان گرفتار 2 و در زنان دیابتی 4 برابر افراد عادیه و اگه این افراد سیگاری باشن این اندازه 13 برابر می شه.
1.قلب
عـوارض
سکته های قلبی، حدود 2 تا 4 برابر در افراد دیابتی شایع تره. این آسیب در مورد بیماران گرفتار به دیابت بیشتر بدون علایم هشداردهنده اتفاق میفته. آرترواسکلروز (تصلب شرایین) در عروق قلب این بیماران بسیار شایعه. فشارخون بالا یکی از عوارضیه که خیلی از افراد گرفتار به دیابت با اون دست به گریان هستن.
مـراقبتا
پیشنهاد می شه افراد گرفتار به دیابت نوع 2 که 10 سال از تشخیص مریضی اونا میگذره واسه انجام تست ورزش به دکتر متخصص مراجعه کنن. بیماران گرفتار به دیابت نوع 1 هم که 15 سال از تشخیص مریضی اونا میگذره باید تست ورزش رو بکنن.
هم اینکه انجام تست ورزش زیر نظر دکتر متخصص به بیماران دیابتی که سن اونا بیشتر از 35 ساله پیشنهاد می شه. به جز این موارد، تست ورزش واسه مبتلایان به دیابت که دچار عوارضی مانند مشکلات چشمی، کلیوی، عروق محیطی، چربی خون بالا و فشارخون هستن هم لازمه.
2.کلیه
عـوارض
دفع پروتئین (پروتئینوری) آسیب دیدن کلیه ها در ادامه مشکل کلیه، دیالیز و در آخر پیوند کلیه مشکلاتیه که در صورت نبود کنترل مناسب قندخون واسه افراد گرفتار به دیابت به وجود میاد.
مـراقبتا
یکی از آزمایشای لازم واسه کنترل کارکرد کلیه در بیماران گرفتار به دیابت انجام تست ادرار 12 یا 24 ساعته واسه کنترل میکروآلبومینه. این آزمایش در افراد گرفتار به دیابت نوع 2 باید بدون این دست اون دست کردن پس از تشخیص مریضی و در بیماران گرفتار به دیابت نوع 1، 3 سال پس از تشخیص مریضی انجام شه. تست ادرار 24 ساعته در بیماران دیابتی به صورت منظم و هرساله پیشنهاد شده.
3.دستگاه دفع ادرار
آستانه جذب قند در ادرار 180 هستش. یعنی اگه قند خون در افراد بالاتر از این مقدار باشه، مقداری از قند وارد ادرار شده و می تونه محیط مناسبی رو واسه رشد باکتریا جفت و جور آورد.
4.دستگاه تناسلی
5.پا
عـوارض
15 درصد بیماران دیابتی بر اثر مشکلات این مریضی دچار زخم پا و 15 درصد از این تعداد هم به خاطر همین دچار قطع عضو می شن. یعنی در هر 30 ثانیه یه پا در دنیا به دلیل دچار شدن به دیابت قطع می شه. این در حالیه که 80 درصد از این موارد زیادی راحت قابل پیشگیریه. کلا بعد از تصادفات و تروما، دیابت بیشترین دلیل قطع عضو در دنیا رو به خود اختصاص داده.
مـراقبتا
بیماران گرفتار به دیابت باید به اصول مراقبت از پاها توجه خاص داشته باشن. پاها باید در ویزیت به وسیله دکتر مورد معاینه قرار بگیره.
پاها باید به طور منظم با آب ولرم شسته و خشک شن. (خشک کردن پاها به خصوص میان انگشتان در جلوگیری از بروز عفونتای قارچی بسیار موثره).
این اندام باید روزانه به وسیله خود مریض مورد بررسی قرارگیرد تا در صورت بروز زخم، اقدامات بعدی در مورد اون انجام شه. افراد دیابتی باید در مورد انتخاب کفش خود هم دقت داشته باشن. کفش این بیماران حتی امکان باید از شکلای جور واجور طبی باشه تا مورد خراب نشه.
6.مغز
یکی از بخشایی بر اثر دچار شدن به دیابت و نبود کنترل اون می تونه دچار آسیب جدی شه، عروق مغزیه. البته انسداد عروق در بیماران دیابتی تقریبا در تموم نقاط بدن دیده می شه ولی این موضوع در عروق مغز به دلیل حساسیت بالای این عضو می تونه موجب بروز سکته های مغزی و صدمات جبران ناپذیر در فرد شه.
7.چشم
عـوارض
نبود توجه به مشکلات چشمی دیابت می تونه مشکلات زیادی رو واسه فرد بسازه. آب مروارید یا کدورت عدسی چشم، یکی از مریضی هاییه که در افراد گرفتار به دیابت بسیار شایع تر از افراد عادیه. پرده پشت چشم (شبکیه) هم از قسمت هاییه که در برابر آسیبای چشمی مریضی دیابت قرار داره. شبکیه در صورت نبود توجه به کنترل به موقع قندخون می تونه دچار خون ریزی شه.
مـراقبتا
فرد گرفتار به دیابت نوع 2 از زمان تشخیص مریضی باید به شکل هرساله به متخصص چشم دکتر مراجعه کنه. افراد گرفتار به دیابت نوع 1 هم 3 سال پس از زمان تشخیص مریضی
باید به صورت هرساله این معاینه ها رو بکنن.
8.دستگاه گوارش
گاستروپارزی:
در بیماران گرفتار به گاستروپارزی، تخلیه معده به تاخیر میفته و بیماران احساس پیری زودرس دارن. این مشکل موجب ایجاد حالت تهوع و استفراغ در مریض دیابتی می شه. در صورت درگیری روده ها، این مریضی می تونه موجب اسهال طولانی در بیماران شه.
9.پوست
نبود کنترل قندخون، می تونه موجب بیماریایی مثل ریزش موهای ساق پا، خارش، نازک شدن پوست پا، عفونتای قارچی و پیگمانته شدن پوست و تغییر رنگ اون شه. دیابت از یه سو موجب کاهش تعریق بدن می شه که این مشکل موجب کم شدن رطوبت بدن و ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شه. از طرف دیگه تعریق در اندامای خاصی مانند کف دست رو زیاد می کنه. تعریق زیاد در دستا موردیه که خیلی از بیماران از اون شاکی هستن.
10.افسردگی و مشکلات روانی
عـوارض
بیشتر از 40 تا 50 درصد بیماران دیابتی دچار آزردگی روانی، 20 تا 25 درصد دچار مراحل شدید افسردگی و 40 تا 50 درصد اونا دچار حالات اضطرابی هستن. از علایم هشداردهنده این حالات تغییر در خواب، تغییر در عادت غذایی، خستگی همیشگی، بی قراری، تغییر حافظه، کم شدن اعتماد به نفس، احساس گناه و… است.
مـراقبتا
در این مورد باید به مریض کمک شه تا مهارت سازگاری با شرایط جدید خود رو به دست بیاره. 3 عامل موثر در این مورد عشق، ایمان و شوخ طبعیه و دور و بریا در ایجاد شرایط مطلوب اون واسه مریض نقش کلی ای اجرا می کنن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *