10 تاثیر مضر مواد مخدر بر بدن | بیماری

10 تاثیر مضر مواد مخدر بر بدن

مصرف مواد مخدر اثرات داغون کننده جبران ناپذیری رو چه از دید جسمی و چه از دید روحی بر جای میذاره. تموم اعضای بدن فرد معتاد درگیر مصرف مواد مخدر می شن، حتی داخلی ترین اعضای بدن، از پوست و دندون گرفته تا ریه و قلب.

 

در این مقاله 10 تاثیر مضر مواد مخدر رو بر بدن آدم میگیم.

 

1- بد هیکل: بسته به داروی مخدر مصرفی، وزن فرد معتاد ممکنه طی زمان کوتاهی به طور عجیب افزایش و یا کاهش پیدا کنه. پس چاقی و لاغری درزمان مدت کوتاه، از اثرات مضر مصرف مواد مخدره.

 

2- یکی دیگه از اثرات مضری که مصرف مواد مخدر روی بدن فرد داره، اثرات اون روی بهداشت و نظافت شخصیه .فرد معتاد، آدمی کثیف و پریشون س.

 

3- بیماریای دهن و دندون: بیماریای لثه به صورت ناچیز یا شدید، در معتادان به مواد مخدر هست. این افراد معمولا لثه هایی قرمز رنگ دارن که با خونریزی همراه س.

آدمایی که معتاد می شن، مسئولیت پذیری خود رو در قبال زندگی از دست میدن و به فردی بی مسئولیت تبدیل می شن. بدیش اینه اونا در مورد مسایل مربوط به سلامت شخصی خود هم احساس مسئولیت نمی کنن؛ مثلا فت و فراوون دیده شده که این افراد، مریضی لثه خود رو درمان نمی کنن و در آخر با مریضی زیاد لثه و از دست دادن دندانا مواجه می شن .

 

4- عفونت دستگاه تنفسی فوقانی: بروز عفونتای دستگاه تنفسی فوقانی از مهمترین اثرات مضر مصرف مواد مخدره.

معمولا افراد معتاد سیگار میکشن و یا مواد مخدر رو با عمل دم وارد ریه های خود می کنن.

این فرد با علایمی مانند خونریزی بینی، سرفه شدید و التهاب قفسه سینه مواجه می شه که در صورت ادامه مصرف و یا مصرف دراز مدت مواد مخدر، علایم نامبرده شدید شدن شده و فرد به مشکل ریوی گرفتار می شه که حتی خطر مرگ رو به دنبال داره.

یکی از مشکلات مصرف مواد مخدر، از دست دادن آب بدنه که به دنبال اون مشکلی به نام یبوست ایجاد می شه

5- مشکلات پوستی: پوست افراد معتاد به مواد مخدر، به رنگ قرمز مایل می شه. با مصرف مواد مخدر، ضربان قلب و فشار خون زیاد میشه و سرخرگا و سیاهرگای بدن رو تحت تاثیر قرار میده و می تونه پوست اونا رو لکه دار کنه.

به همین ترتیب غدد عرق و چربی بدن اونا زیادتر از اندازه فعال می شن و زمینه رو واسه ابتلای فرد معتاد به ناراحتیا و بیماریای پوستی از جمله جوش جفت و جور می کنن.

 

6- مشکلات عصبی و شناختی: مواد مخدر به محض ورود به بدن، روی سیستم عصبی تاثیر میذاره. مصرف مواد مخدر می تونه حافظه و اندازه توجه فرد و توانایی دلیل آوردن و برهان اونو به طور کامل و یا نسبی دچار مشکل کنه؛ مثلا قدرت اراده کردن اونو در شرایط بحرانی کاهش و یا کلا نابود کنه. با افزایش مصرف، شدت این اثرات بر بدن بیشتر می شه و فرد ضعیف تر از گذشته می شه.

 

7- مشکلات خواب و هذیون گویی: یکی از اثرات مضر مصرف مواد مخدر روی سیستم عصبی، مشکلات خوابه. طی این تاثیر، فرد به مرور بی خواب می شه و شروع به هذیون گویی می کنه .

 

8- تهوع: تهوع یکی از مشکلات شایع خیلی از شکلای جور واجور مواد مخدر هستش. آستانه تحمل بدن فرد در روبرو شدن با مصرف مواد مخدر فرق داره. حال اگه اندازه دوز مصرفی افراد، زیادتر از آستانه تحمل اونا باشه، حالت تهوع در فرد ایجاد می شه. این حالت، هنگام اولین مصرف و موقع افزایش دوز مصرفی، به طور فراوون مشاهده می شه.

 

9- یبوست: یکی از مشکلات مصرف مواد مخدر، از دست دادن آب بدنه که به دنبال اون مشکلی به نام یبوست ایجاد می شه.

فرد مصرف کننده مواد مخدر با کمبود آب بدن مواجه می شه و واسه رفع این مشکل باید آب بیشتر و مواد غذایی با فیبر بالا مثل سبزیجات، مصرف کنه.

 

10- تداخل دارویی: مصرف بعضی داروها به طور هم زمان و بدون اجازه دکتر به وسیله معتادان، بسیار خطرناکه و حتی می تونه منتهی به مرگ شه.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *