10 ترکیب مغذی و باورنکردنی غذایی | تغذیه سالم

بعضی غذاا که با هم ترکیب می شن، کارکرد بهتری از خود نشون میدن و بهتر با مریضی مقابله می کنن.

کارشناسان تغذیه فکر می کنن غذاهایی که آدما طی نسلا به خوردن اون ادامه میدن از جمله برنج و لوبیا یا گوجه فرنگی همراه با روغن زیتون مغذی تر و خوشمزه تره. در این مطلب به چند ترکیب غذایی مناسب اشاره شده که مغذی بودن اونو علم ثابت کرده.

تخم مرغ + پنیر: ویتامین D موجود در زرده تخم مرغ، به جذب کلسیم لبنیات در بدن کمک می کنه و نه تنا واسه استخونا بلکه واسه سلامت قلب هم خوبه.

گوجه فرنگی+ روغن زیتون : ترکیب مقابله کننده با سرطان و مریضی قلبی به نام کاروتنوئید فت و فراوون در گوجه فرنگی پیدا میشه. این ماده قابل حل در چربیه و خوردن گوجه فرنگی با چربیا مانند روغن زیتون باعث جذب بهتر اون در بدن می شه.

ماهی + سیر: هر دوی این مواد با مریضی و التهاب مقابله می کنه. یافته های بررسیا نشون میده مصرف ترکیب سیر و ماهی با هم، اندازه کلسترول مضر خون رو کم می کنه.

شکلات + شاتوت: محققان فهمیدن وقتی که شاتوت همراه با شکلات مصرف شه، فلاوانوئید (کورستین در شاتوت و کاتکین در شکلات) که با مریضی مقابله می کنه قوی تر می شه و در رقیق کردن خون و بهبود سلامت قلب موثرتره.

زردچوبه+ فلفل مشکی: زردچوبه دارای خاصیت ضدالتهابیه که واسه مقابله با سرطان، بهبود کارکرد کبد، کاهش کلسترول و پیشگیری از مریضی فراموشی خوبه. ترکیب کردن زردچوبه با فلفل مشکی باعث می شه بدن کورکومین (ماده فعال در زردچوبه) رو هزار بار بیشتر جذب کنه.

جو دو سر+ پرتقال: فنولز، یه جور ترکیب گیاهی در جو دو سر و ویتامین C در پرتقال کلسترول مضر رو کم می کنه. وقتی که این دو ماده با هم خورده شه در پیش گیری از مریضی قلبی ۴ برابر کارآیی بیشتری داره.

لیمو و اسفناج: ویتامینC در لیمو ترش به جذب آهن گیاهی موجود در اسفناج کمک می کنه.

این ماده معدنی از بروز بدخلقی پیش گیری می کنه.

لبو و نخود: نخود منبع عالی ویتامین B6ه که به بدن در جذب منیزیم موجود در لبو کمک می کنه. ویتامین B6 در انتقال منیزیم به غشای سلولی هم موثره. این ماده مغذی هم به شکلی عمل می کنه که علایم قاعدگی و ADHD رو کم می کنه.

چای سبز و لیمو: ویتامین C لیمو شیرین باعث جذب مقدار بیشتری کاتکینز(یه جور آنتی اکسیدان) موجود در چای سبز در بدن می شه.

سرکه+ برنج: سرکه، توانایی برنج در افزایش اندازه قند خون رو بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کم می کنه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *