10 توصیه برای حافظه های | بیماری

: 10 پیشنهاد واسه حافظه های

: تقویت حافظه 2 قانون اصلی داره؛ مختلفی و کنجکاوی. وقتی انجام دادن بعضی از کارا واسه شما عادی می شه، یعنی اونقدر اونا رو انجام می دین که اونا جزو طبیعت شما می شن، باید اونا رو عوض کنین.

باتری حافظه ات رو پُر کن

مثلا، اگه اونقدر جدول حل کردین که حتی توی خواب هم می تونین این کار رو انجام بدین، موقع اون هستش که خود رو به چالشی جدید بکشونین تا بتونین توانایی مغزتون رو به بهترین راه پرورش بدین. کنجکاوی در محیط دور و بر و جهان دور و برتون، اینکه چیزی که دور و برتون می گذره، چیجوری اتفاق میفته و چیجوری شما می تونین اونو بفهمین باعث می شه مغزتون با سرعت بالاتر و موثرتری فعالیت کنه. به کار بستن مواردی که در این مطلب اومده، به شما کمک می کنه به خواستی که درباره پرورش هوش و حافظه تون دارین، برسین.

1 بازی کنین

برنامه های پرورش ذهن و بازیا راه های عجیب ای هستن واسه اینکه مغزتون رو به رقابت بکشین. سودوکو، جدول و بازیای الکتریکی. همه اونا می تونن سرعت فعالیت مغز و حافظه تون رو زیاد کنن. این بازیا بر منطق دایره لغات و ریاضی و… تکیه دارن. اونا جنبه تفریحی هم دارن و شما می تونین روزانه کمی از وقت خود رو صرف اونا کنین و از اونا سود ببرین. البته روزانه فقط 15 دقیقه از وقتتون رو به بازی اختصاص بدین نه بیشتر.

2 مدیتیشن یادتون نره

مدیتیشن روزانه شاید بهترین کاریه که شما می تونین واسه سلامت جسم و مغز و روانتان انجام بدین. مدیتیشن نه فقط باعث آرامش شما می شه بلکه باعث پرورش مغز هم می شه. شما با به وجود آوردن حالت متفاوت روانی، مغزتون رو به صورتی جدید و جذاب به کار می گیرین و این باعث بالا بردن فعالیت مغزی تون می شه.

3 مغزتون رو تغذیه کنین

مغزتون به چربیای به درد بخور و سالم احتیاج داره پس روی روغن ماهی سالمون، آجیل ها مانند گردو، روغن تخم کتون و روغن زیتون دقیق شدن و فوکوس کردن وچربیای اشباع شده رو از رژیم غذایی تون خط بزنین.

4 داستانای خوبتون رو بازگو کنین

خاطرها و اتفاقایی که براتون افتادن رو تفسیر کرده و اونا رو بازگو کنین و لحظه هاتون رو با بقیه سهیم شید. تمرین کنین که داستانای جدید و قدیمی تون رو به طوری دلچسب، موثر و خوشحال کننده و باحال تعریف کنین.

5 تلویزیون رو خاموش کنین

افراد بالغ روزانه بیشتر از 4 ساعت رو به تماشای تلویزیون اختصاص میدن. تلویزیون می تونه جانشین روابط شه و روی سبک زندگی تاثیر بزاره. تلویزیون رو خاموش کنین و وقتتون رو صرف تمرینای ورزشی واسه بدن و مغزتون کنین و به ابعاد دیگه زندگی تون بپردازید.

6 مغز سالم در بدن سالم است

تمرینای ورزشی، تمرینای فوق العاده ای واسه مغز هم هستن. وقتی بدنتون رو حرکت می دین مغزتون باید یاد بگیره که چیجوری ماهیچه ها رو هماهنگ کنه، فاصله ها رو تخمین بزنه و تعادل رو برقرار کنه. تمرینای متفاوت و جورواجور انجام بدین تا مغزتون رو به رقابت بکشین.

7 چیزای متفاوت بخونین

کتابا، قابل حمل و پر از شخصیتای باحال و اطلاعات و واقعیتای جذاب و نامتناهی هستن. در موردای متفاوت و گسترده بخونین.اگه عادت دارین کتابای تاریخی بخونین، تلاش کنین رمانای معاصر، کتابای نویسنده های خارجی و سنتی رو بخونین. با این کار مغزتون رو به کار می گیرین تا خیالات جدید و متفاوتی داشته باشه. هم اینکه با آشنایی با فرهنگا و مردمون جدید می تونین داستانای جالبی واسه تعریف کردن داشته باشین.

8 مهارت جدیدی یاد بگیرین

یادگیری مهارتای جدید باعث می شه ناحیه های مختلفی از مغزتون به کار بیفته. حافظه تون به کار میفته شما حرکتای جدید یاد می گیرین و می تونین بین چیزای جور واجور رابطه برقرار کنین.خوندن آثار ادبی، درست کردن غذا و ساختن هواپیما با خلال دندون همه این کارا مغز شما رو به رقابت میکشه و چیزی جدید واسه فکر کردن به شما میده.

9 تغییرات به وجود بیارین

هممون برنامه های روتین و کارای روزمره مون رو دوست داریم. ما عادات و دل مشغولیایی داریم که می تونیم ساعتا اونا رو انجام بدیم ولی هرچه که انجام اون واسه ما عادت شده کمتر مغزمون رو به فعالیت وامی داره. واسه اینکه واقعا مغزتون رو جوون و پویا نگه دارین، اونو به رقابت بکشین.راهی رو که هر روز به سوپرمارکت می رید عوض کنین. واسه باز کردن در اتاقتون از دست دیگرتون استفاده کنین. دسرتون رو قبل از غذا بخورین. همه اینا مغزتون رو مجبور می کنه تا بیدار شه و توجهی دوباره به مسایل داشته باشه.

10 مغزتون رو پرورش بدین

برنامه ها و کتابا و وب سایتا و در کل تحقیقات زیادی واسه پرورش مغز وجود دارن که همه اونا بر 3 پایه اصلی: به یادآوری، تجسم کردن و تحلیل کردن ساخته شدن. هر روز مغزتون رو روی این 3 اصل به کار گیرید تا در هر زمینه ای و هرچه بیشتر آماده شه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *