10 توصیه برای میان‌وعده غذایی کودکان | تغذیه سالم

10 پیشنهاد واسه میان وعده غذایی کودکان

میان وعده های غذایی به کنترل گرسنگی بچتون درزمان روز کمک می کنن و به موازات اون انرژی و مواد مغذی لازم واسه بچتون رو جفت و جور می یارن.

 

می تونین واسه دونستن چگونگی جفت و جور کردن میان وعده های غذایی سالم واسه کودکان، از پیشنهادای زیر کمک گیرید:

 

1- خوراکیا و تنقلات بدون ارزش غذایی رو از خونه دور نگه دارین: بچه شما واسه دریافت شیرینی جات، شکلات، چیپس و دیگه تنقلات اصرار و اصرار نمیکنه، اگه اونا رو در دسترس نگه ندارین و بدونه که در خونه موجود نیستن. با انتخاب میان وعده های سالم یه الگوی خوب واسه بچتون باشین.

 

2- تلاش به سمت مصرف غلات کامل و دانه ها: گزینه های غذایی دارای غله کامل (مثل بیسکویتا و نونای جفت و جور شده از غله کامل و سبوس دار) رو در میان وعده های غذای کودکانتون بذارین، غلات کامل در تأمین انرژی و تقویت بنیه کودکتون مفیدن.

 

3- مخلوط کردن و ترکیب کردن شکلای جور واجور غذایی: شما می تونین ترکیبی از شکلای جور واجور غذایی سالم رو به بچتون ارائه کنین و این هنر شماس که بتونین ترکیبایی خوشمزه ای از شکلای جور واجور غذایی سالم جور واجور رو واسه بچتون جفت و جور کنین. مثلا؛

* می تونین هویج و دیگه سبزیجات خام رو آغشته به ماستای چکیده طعم دار کنین و به بچتون بدین.

مصرف میان وعده ها رو به مکانای معینی محدود کنین. با این کار بچتون رو از دریافت بی حساب کالری به خاطر جویدن بی فکر (و نبود تمرکز بر غذا خوردن در

جلوی تلویزیون) نجات میدید

* می تونین سبزیجات رو در کنار اجناس لبنی ارائه بدین مثلا گزینه های ساده ای مثل (نون و پنیر به همراه خیار و گوجه) یا (ماست و خیار یا آب دوغ خیار به همراه نون و اجناس غله کامل) رو هم امتحان کنین.

* می تونین آغشته کردن میوه های تازه یا کراکرهای سبوس دار با ماستای کم چرب، رو هم امتحان کنین.

* می تونین کره بادام زمینی رو روی سیب، موز، کرفس و چیزای دیگه ای به جز اینا بمالید و اونو به کودکتون بدین و چیزای دیگه ای به جز اینا…

 

4- تقویت استقلال در کودکان: گزینشی از سبزیجات یا میوه های آماده واسه خوردن رو در یخچال نگه دارین. می تونین میوه جات آماده واسه خوردن رو تو یه کاسه یا ظرف در دسترس بذارین. گزینه های غلات کامل کم شکر، میوه های کنسرو شده و بسته بندی شده در آب خودشون و دیگه شکلای جور واجور غذایی سالم رو تو یه کابینت در دسترس، یا در قفسه یا یخچال به صورتی که در دسترس کودکتون باشه بذارین، تا اون بتونه به هنگام گرسنگی در برداشتن خوراکیا استقلال داشته باشه.

 

5- منوی غذایی کودکتون رو گسترده کنین: ارائه شکلای جور واجور غذایی به بچتون رو محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودکتون رو گسترده کنین. گزینه های غذایی نا عادی تر رو هم به بچتون ارائه بدین مثلا: آناناس، فلفلای قرمز یا زرد، انبه، دانه های سویای بوداده و چیزای دیگه ای به جز اینا …

6- ملاقات دوباره با صبحونه: می تونین غذاهای عادی در صبحونه مثل نیمرو و نون تست غله کامل، رو به عنوان یه عصرانه مغذی و سالم به بچتون ارائه بدین.

 

7- سرگرم کننده ساختن خوراکیا: 

* می تونین با وسایل برنده آشپزخانه، نون و پنیر رو به اشکال قشنگ برش بدین تا واسه کودکتون جذاب گردند.

* می تونین کباب میوه جفت و جور کنین و یا به کودکتون نشون بدین که چیجوری تیکه های خرد شده میوه رو با چوبای غذا خوری ژاپنی – چینی (چاپستیک) بخوره.

* می تونین به سلیقه خودتون شکلای جور واجور غذایی رو به اشکال جور واجور توی ظرف غذا بچینید تا واسه کودک جذاب و خوشحال کننده و باحال گردند (مثلا صورتکای با نمک، کلمات و دیگه اشکال جذاب واسه بچتون)

 

8- دریافت طعم شیرین از بین وعده های غذایی سالم: میان وعده های غذایی واسه کودکان نباید حتماً بی مزه یا کم مزه باشن. واسه ارضای ذائقه شیرینی دوست بچتون، می تونین پودینگای خوشمزه خالی از چربی و ماستای یخی یا قطعات میوه یخ زده رو (به عنوان جایگزینی سالم واسه بستنی) به بچتون ارائه کنین.

می تونین پوره هایی خوش طعم با به کار گیری مواردی مثل: شیر کم چرب، ماست کم چرب و میوه های تازه یا یخ زده جفت و جور کنین.

ارائه شکلای جور واجور غذایی به بچتون رو محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودکتون رو گسترده کنین. گزینه های غذایی نا عادی تر رو هم به بچتون ارائه بدین

9- گول تقلبای برچسبای غذایی رو نخورین: غذاهای تجاری با عنوان کم چرب یا خالی از چربی، می تونن بازم پر از کالری و سدیم باشن. هم اینکه غذاهایی با عنوان گول زننده خالی از کلسترول، می تونن غنی از چربی، چربی اشباع و شکر باشن؛ پس واسه دونستن تموم ماجرا باید محتویات غذایی برچسبای غذایی رو کامل بخونین و فقط به تیترهای گول زننده خالی از کلسترول یا خالی از چربی، اکتفا نکنین.

 

10- مشخص کردن مکان صرف میان وعده: مصرف میان وعده ها رو به مکانای معینی محدود کنین. با این کار بچتون رو از دریافت بی حساب کالری به خاطر جویدن بی فکر (و نبود دقیق شدن و فوکوس کردن بر غذا خوردن در جلوی تلویزیون) نجات میدید. اگه بچتون نیاز داره که میان وعده اش رو در بین راه رفتن یا در راه رفتن به جایی صرف کنه، می تونین از شکلای جور واجور غذایی ای که امکان ریختن یا چکیدن از اونا وجود نداره استفاده کنین، مثلا می تونین از ساندویچا یا لقمهای کوچیک، اجناس غله کامل، یه موز، یه شیر پاکتی کوچیک (به همراه نی) و دیگه شکلای جور واجور سالمی که امکان ریختن اونا در بین راه رفتن کمه، استفاده کنین.  

واسه مشاهده سایت دکتر فرشچی می تونین به نشانی اینترنتی  مراجعه کنین.

 

دکتر حمیدرضا فرشچی – همکار تبیان

متخصص تغذیه و فوق تخصص دیابت و چاقی

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *