10 توصیه طبی درباره نوزادان پسر | بیماری

10 پیشنهاد طبی درباره نوزادان پسر

حتما بارها شنیدین که میگن: «پیشگیری بهتر از درمانه». توجه به این موضوع در بعضی مراحل زندگی اهمیت بیشتری داره؛ مخصوصا وقتی نفر سومی وارد خونواده می شه؛ نوزادی که توجه به وضعیت جسمی اش می تونه سرنوشت اونو در آینده رقم بزنه، به خصوص اگه پسر باشه.

 

1- بیضه نزول نکرده: بدیش اینه الان در تعداد خیلی از نوزادان پسر گرفتار به بیضه نزول نکرده، این آسیب تشخیص داده نمی شه و وقتی این مشکل تشخیص داده می شه که در سنین جوانیه و واسه رفتن به سربازی اقدام کرده و به وسیله دکتر معاینه می شه.

هنگام تولد نوزاد پسر، هر دو بیضه باید داخل کیسه بیضه قرار گرفته باشن، پس باید از دکتر متخصص کودکان که بچتون تحت نظر اونه، بخواین اونو معاینه کنه.

 

اگه بیضه نزول نکرده دوطرفه باشه و بچتون به موقع درمان نشه، در آینده قدرت باروری نداره. ضمن اینکه به دلیل داشتن ظاهر دستگاه تناسلی عجیب به وجود اومده به وسیله خالی بودن کیسه های بیضه، از نظر روانی همیشه تحت فشار هستش.

اگه بیشترین حد تا 12 ماهگی بیضها در محل خود قرار نگرفتند، باید به وسیله عمل جراحی، اصلاح شن. از اونجا که بیضه نزول نکرده مستعد بروز سرطانه، حتی اگه به موقع جراحی شده باشه، لازمه تا آخر عمر بچتون از نظر احتمال دچار شدن به سرطان بیضه تحت نظر باشه.

اگه بچتون بیشتر از دو ماه داره و هنوز ختنه نشده، از راه جراحی واسه ختنه استفاده کنین. انجام ختنه خوب، یه هنر و بهترین روش واسه انجام این کار، جراحیه؛ روشی استاندارد که به وسیله اورولوژیستا انجام می شه

2- آب آوردن کیسه بیضه یا هیدروسل: در تعدادی از نوزادان پسر هنگام تولد، کیسه بیضه متورمه و پس از بررسیا مشخص می شه دچار هیدروسل شده.

هیدروسل در نوزادان پسر دو نوعه: ارتباطی و غیرارتباطی. در بیشتر موارد نوع هیدروسل، ارتباطیه.

در نوع ارتباطی اگه کیسه بیضه آهسته با دو انگشت فشرده شه، مایع داخل اون وارد شکم و کیسه بیضه کوچیک می شه، ولی دوباره مایع به کیسه بیضه برمیگرده.

هیدروسل ارتباطی معمولا تا سن دو سالگی به دلیل بسته شدن راه ارتباطی شکم با کیسه بیضه، بهبود پیدا میکنه و به خاطر همین باید تا دو سالگی منتظر موند.

 

3- تنگی مجرای ادرار: بعضی وقتا در نوزادان پسری که در دوره شیرخوارگی براشون ختنه انجام می شه، به دلیل ورداشته شدن پوست محافظ کلاهک آلت تناسلی، ممکنه اسید ادرار، مجرای ادرار رو بسوزونه و کم کم این راه تنگ شه. بعضی وقتا راه به اندازه ای تنگ می شه که به اون «مجرای ادرار سوزنی» میگن. در اینجور شرایطی باید با یه جراحی سرپایی، مجرای ادرار باز شه، وگرنه باعث افزایش فشار داخل مثانه و کلیه ها می شه.

 

4- هیپوسپادیاس: هیپوسپادیاس به معنی باز شدن سوراخ مجرای ادرار، پایین تر از محل طبیعی در سطح تحتانی آلت تناسلیه. اگه نوزاد شما دچار اینجور مشکلیه، باید عمل ختنه تا زمان اصلاح هیپوسپادیاس به تاخیر بیفته، چون از پوست ناحیه ختنه گاه واسه بازسازی هیپوسپادیاس استفاده می شه.

5- ختنه: اگه بچتون بیشتر از دو ماه داره و هنوز ختنه نشده، از راه جراحی واسه ختنه استفاده کنین. نباید ختنه رو ساده در نظر بگیرین.

انجام ختنه خوب، یه هنر و بهترین روش واسه انجام این کار، جراحیه؛ روشی استاندارد که به وسیله اورولوژیستا انجام می شه.

 

شاید از هر 100 پسر بچه ای که ختنه می شن، حتی یه نفر اونا به روش استاندارد ختنه نشده باشه. به کار گیری حلقه واسه ختنه پرعارضه س و در این روش تموم پوست ناحیه ختنه گاه ورداشته نمی شه.

اینکه یه نفر پا و دیگری دست بچه رو میگیره تا عمل ختنه انجام شه، بدترین کاره و ضربه روانی واردشده بر کودک تا آخر عمر باقی می مونه.

 

6- عفونت ادراری: اگه مشخص شه پسربچه ای یه بار به عفونت ادراری گرفتار شده، باید از نظر ریفلاکس ادراری (برگشت ادرار از مثانه به حالب و کلیه ها) بررسی شه. پس اگه بچه پسرتون دچار این مشکله، از مراجعه به دکتر غفلت نکنین.

 

7- بلوغ: فرزندان خود رو از نظر شروع به موقع بلوغ تحت نظر داشته باشین. در روند بلوغ دو مشکل می تونه اتفاق بیفته: بلوغ دیررس و نبود شروع اون.

فاجعه وقتی اتفاق میفته که مرحله بلوغ، شروع نشه و والدین متوجه اون نشن. اولین نشونه بلوغ در پسران، بزرگ شدن بیضه هاست که معمولا در سنین 12 تا 13 سالگی اتفاق میفته و بیشترین حد باید تا 14 سالگی این اتفاق بیفته.

اگه فهمیدین کودکتون کج ادرار می کنه، شاید به چرخش آلت تناسلی دچار شده و بهتره حتما به یه دکتر متخصص مراجعه کنین

8- بهداشت ناحیه تناسلی: تا وقتی که کودک ختنه نشده، باید مراقب بهداشت ناحیه تناسلی بود و با دست هر چند وقت یه بار، پوست ناحیه ختنه گاه رو به طرف عقب راند تا بین پوست ختنه گاه و کلاهک آلت تناسلی چسبندگی ایجاد نشه و از تجمع ترشحات بین پوست ختنه گاه و کلاهک آلت تناسلی جلوگیری شه.

 

9- چرخش آلت تناسلی: اگه فهمیدین کودکتون کج ادرار می کنه، شاید به چرخش آلت تناسلی دچار شده و بهتره حتما به یه دکتر متخصص مراجعه کنین.

 

10- دستگاه تناسلی مبهم: در مواردی که کودک با دستگاه تناسلی مبهم به دنیا اومده، اصلا نباید تا وقتی که این ابهام برطرف نشده، اونو پسر تلقی و با رفتارای پسرانه بزرگش کنین. در این شرایط فقط از روی دستگاه تناسلی نمیشه قضاوت کرد که کودک دختره یا پسر.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *