10 توصیه غذایی برای حفاظت از پروستات و سرطان پروستات | تغذیه سالم

10 پیشنهاد غذایی واسه حفاظت از پروستات و سرطان پروستات

سرطان پروستات جزو عادی ترین سرطانا بین مردونه. به خاطر همین به همه مردان بالای 40 سال پیشنهاد می شه سالی یه یا دو بار حتما واسه انجام آزمایشات به دکتر مراجعه کنن.

 

تشخیص و درمان سرطان پروستات در اول دچار شدن بسیار آسونه اما وقتی این سرطان پیشرفته شه می تونه دیگه بخشا رو آلوده کرده و درمان رو سخت کنه. با کمک یه آزمایش خون ساده و اندازه گیری آنتی ژن پروستاتیک خاص AP5 میشه مریضی رو در همون مراحل اول شناسایی کرد.

چند دستورالعمل واسه پیشگیری از دچار شدن پزشکان و کارشناسان متوجه شدن بعضی موادغذایی می تونن خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو افزایش یا کم کنن. اینجا به 10 پیشنهاد از مهم ترین اونا می پردازیم:

 

1- مصرف سبزیجات از خونواده کلم مثل بروکلی، کلم، گل کلم نه فقط آنتی اکسیدان زیادی به بدن می رسونن بلکه شامل ایزوتیوسیاناتا هستن که از فیتوشیمیکا تشکیل شده و واسه سلامت بسیار مفیدن!

2- مصرف ماهی و روغنای گیاهی به دلیل اینکه غنی از امگا3 هستن احتمال دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان از جمله سرطان پروستات رو پایین می یارن!

3- مصرف موادغذایی شامل ویتامین E دلیل کاهش هیپرتروفی پروستاتیک شده و از غدد در برابر سرطان مراقبت می کنن. مارگارین، روغنای گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستن!

4- مصرف غلات دلیل افزایش اندازه فیبر، سلنیوم و ویتامین E و هم اینکه ترکیبات فیتوشیمیک در بدن شده که در پیشگیری از سرطان خوبه!

5- تحقیقات گذشته محققان نشون داده مصرف گوجه و مشتقات اون چون شامل لیکوپنه می تونه خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو کم کنه. گوجه مخصوصا وقتی می پزد لیکوپن بیشتری آزاد می کنه. به خاطر همین املت گوجه و سوپ اون نه فقط مانع از چاقی می شه بلکه از بروز سرطان هم جلوگیری می کنه!

6- سلنیوم یه جور نمک معدنیه که در گردو، میوه های دریایی، بعضی گوشتا، ماهی، گل گندم، دانه گندم و برنج قهوه ای هست و از بروز سرطان پیشگیری می کنه.

7- موادغذایی شامل سویا از هیپرتروفی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها رو از جا در آورد می کنه. دلیل این ایزوفلاونای موجود در سویا هستش که دلیل کم شدن اندازه دی هیدروتستوسترون یا هورمون مردونه و رشد غیرعادی بافت پروستات می شه.

8- گوشتای قرمز چون شامل چربی حیوونی هستن می تونن احتمال دچار شدن به سرطان پروستات رو زیاد کنن.

9- مصرف زیاد آب و مایعات غیرالکلی چون دلیل شستشوی کلیه و مثانه می شه واسه مبتلایان به هیپرتروفی پروستات خوبه. برعکس اون مصرف قهوه و آب جو به این افراد پیشنهاد نمی شه.

10- مصرف الکل، مایعات دارای کافئین و ترکیباتی که مجاری ادرار رو ملتهب می کنن واسه مبتلایان به هیپرتروفی پروستات مضره.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *