ارائه نصاب پذیری مهریه-پایان نامه حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 نصاب پذیری مهریه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ضرورت تحقیق

طی سالهای اخیر، تاسیس مهر در داخل نظام اسلامی ایران به مشکلی دچار شده است که می رود با توجه به فقدان مانع و حد و سقف و گسترش و بزرگی بیشتر مانع ازدواج یا حداقل کاهش شدید ازدواج شود. در حالی که مهریه هدیه‌ای است که میزان آن بستگی به توان فرد دارد. گاهی اتفاق می‌افتد که مردان در هنگام ازدواج، مهریه‌های سنگین و کلانی را قبول می‌کنند، در حالی که از عدم توانایی مالی خود مبنی بر پرداخت این مهریه، آگاهی دارند و این موضوع به معنای دادن وعده پرداخت هدیه‌ای است که توانایی پرداخت آن وجود ندارد، بدیهی است که این موضوع نه تنها موجب استحکام خانواده نمی‌شود بلکه موجب ایجاد کدورت و دلخوری نیز خواهد شد.

بسیاری از خانواده‌ها هستند که با مهریه‌ای اندک، بهترین و شیرین ترین زندگی را دارند؛ در حالی که برخی خانواده‌ها نیز با بیشترین میزان مهریه، زندگی تلخی را ادامه می‌دهند و به دلیل سنگین بودن مهریه، یکدیگر را تحمل می‌کنند، این افراد با شرایطی سخت، عمر خود را به تباهی می‌گذرانند و لذتی از زندگی نمی برند.

تضمین زندگی خوب و لذت بخش از طریق انس، الفت، عشق و محبتی است که میان زن و شوهر ایجاد می‌شود و این عشق هیچگاه با مسائل مادی تامین نمی شود. زن با تمسک به دریافت مهریه در واقع به دنبال راهی است تا خود را از پیمانی که در بند آن است با کمترین هزینه رهایی دهد و یا مردِ زندگی خود را وادار به برگشت به زندگی و دوست داشتن خود نماید.

رشد چشمگیر زندانیان مهریه که با کمی دقت و برسی حکایت از آن دارد که این اشخاص در همان زمان انعقاد عقد نکاح و پذیرفتن مهریه های زیاد توان پرداخت آن را نداشته اند و یا حتی در اکثر موارد امید به پرداخت در آینده ای دور نیز وجود نداشته است، از پیامدهای مهریه های زیاد است. وجود این زندانیان در جامعه ی اسلامی که مذهب رسمی آن شیعه اثنی عشری می باشد و در واقع می تواند الگوی مناسب حکومتی قرار گیرد چهره ی خوشایندی ندارد.

در خصوص نگارش این پایان نامه، عنایت به این نکته حائز اهمیت است که در این نگارش، مصلحت زنان یا مردان، به تنهایی مورد توجه نیست، چون مصلحت انسان علی الاطلاق و جوامع بشری بدون توجه به جنسیت انسان ها مدنظر قرار دارد که در این مورد در خانواده تبلور می یابد، زیرا نگارنده بر این عقیده است که مصلحت زنان و مردان مشترک است و آنان که صرفا مردان یا زنان را مد نظر قرار می دهند کلا در اشتباه هستند  و موجب ایذاء جامعه می شوند زیرا چگونه ممکن است مردی با مشاهده و آگاهی از سیه روزی مادران، خواهران، دختران، همسر و دیگر منسوبین نسبی و سببی مونث خود احساس خوشبختی کند یا زنی که پدران، برادران، پسران، و همسر و دیگر اقربای نسبی و سببی ذکور او دچار نکبت و بدبختی هستند بتواند احساس نیک بختی کند.

ممکن نیست که انسان سالمی تنها به خاطر جنسیت، دختر خود را دوست داشته باشد و از پسرش بیزار باشد و بالعکس، چون ما همگی پدران و مادران، پسران و دختران جامعه هستیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات:

1- آیا می توان برای مهریه نصاب گذاشت و سلطه و قوانین حکومتی را به اراده طرفین تحمیل نمود ؟

2- باتوجه به اینکه مهریه های زیاد غیر قابل تسلیم است آیا می­توان چنین مهریه­هایی را صحیح تلقی کرد؟

3- آیا همانگونه که حاکم اسلامی در نرخ گذاری کالاها می تواند دخالت داشته باشد درتعیین سقفی برای مهریه نیز می توان برای او اختیاری فرض نمود؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه نصاب پذیری

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه نصاب پذیری مهریه