مقاله علمی با منبع : انس با قرآن در قرآن وحدیث چگونه تبیین شده است- قسمت ۲

در جایی دیگر فرموده اند:
«باید به قرآن نزدیک شد. شما جوان‌های عزیز و همه‌ی جوان‌هایی که این حرف را در سرتاسر کشور می‌شنوید، بدانید در قرآن حکمت هست، نور هست، شفاء هست. عقده‌هایی که بر اثر چالش‌های موجود مادی دنیا در دل و جان انسان به وجود می‌آید، سرانگشت حکمت قرآنی می‌تواند همه‌ی این عقده‌ها را باز کند، این واقعیت است، دل‌ها را باز می‌کند، شرح صدر می‌دهد، امید می‌دهد، نور می‌دهد، عزم راسخ برای حرکت در صراط مستقیم می‌دهد. با قرآن باید مواجه شد و اینها را گرفت.»( خامنه ای،پیشین، ۱۴/۰۷/۱۳۸۴)
بر اساس آنچه در اهمیت قرآن از زبان آیات وروایات وامام خمینی ورهبر معظم انقلاب آورده شد،به خوبی دریافت می شود که روح نیازمند وتشنه بلکه عطش دار انسان بر اساس فطرتی که خداوند متعال برای انسان قرار داده است نیازمند به تعالیمی وحیانی ومتعالی است که اورا در مسیر حرکت به سوی خداوند راهنما وتربیت کننده باشد.و قرآن همان مربی بزرگ ونامحدود برای بشرو خوان گسترده الهی و بهار دل‏ها و شفاى سینه‏هاى بیمار است.
پس انسان مومن خود را چون بیماری به قرآن عرضه میدارد وشفای خود از امراض مخصوصا امراض روحی اش راونور هدایت الهی را از آن طلب می کند.
آنچنان که مولای متقین می فرماید:
« إنّ فیه شفاء من أکبر الدّاء، و هو الکفر و النّفاق و الغىّ و الضّلال؛براستى در آن بهبودى از بزرگترین امراض، وجود دارد، و آن مرض کفر است و نفاق، تباهى و گمراهى است.(سید رضی،۱۳۷۹ش، خ ۱۷۶،ص۲۵۲)
ونیز جامعه مسلمین برای رشد وشکوفایی وحرکت در مسیر کمال وتعالیش نیاز مبرم به انس با قرآن در همه مراتب دارد.
نکته اساسی دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که بدانیم آنکه در بیان قرآن وپیشوایان دین انس با قرآن یک وظیفه خطیر برای عموم مسلمانان می باشد.که هم هر فرد جامعه اسلامی به خصوص جوانان باید در پی کسب آن باشند وهم قشرهای خاصی از افراد جامعه از حوزه ودانشگاه مسئول ترویج وآموزش آن برای اقشار مختلف جامعه می باشند.
امام خمینی (ره)در بیاناتی برمطالب فوق تاکید کرده می فرمایند:« به زائران محترم تذکر مى‏دهم که در این مواقف معظمه و در طول سفر به مکه مکرمه و مدینه منوره، از انس‏ با قرآن‏ کریم، این صحیفه الهى و کتاب هدایت، غفلت نورزند که مسلمانان هر چه دارند و خواهند داشت در طول تاریخ گذشته و آینده از برکات سرشار این کتاب مقدس است. و از همین فرصت از تمامى علماى اعلام وفرزندان قرآن و دانشمندان ارجمند تقاضا دارم که از کتاب مقدسى که‏تِبْیان کُلِّ شَیْ‏ءٍ است و صادر از مقام جمع الهى به قلب نور اول و ظهور جمع الجمع تابیده است، غفلت نفرمایند.» (خمینی،پیشین، ج‏۲۰، ص۹۲)
رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت انس با قرآن فرموده اند:«یکی از راه‌هایی که عمق در اعتقادات انسان، در مبانی فکری انسان، در روح انسان، در ایمان انسان ایجاد می‌کند، انس با قرآن است. بنابراین در زندگی حتماً تلاوت قرآن با تدبر را در نظر داشته باشید و نگذارید حذف شود.»( خامنه ای،پیشین ، ۱۷/۰۷/۱۳۸۴)
در جای دیگر ایشان یک خلاء بزرگ در بین علماء را نبود انس با قرآن یاد کرده ،می فرمایند:« اینقدر مفاهیم مورد سؤال در یک اشاره‌ی قرآنی بیان شده است که اگر کسی متوجه باشد، می‌تواند با بهترین و رساترین بیان، به یک استفهام پاسخ دهد و گره‌های ذهنی را باز کند؛ اما بر اثر انس نداشتن و ناآشنایی با قرآن، در بین خیلی از علمای ما این خلأ وجود دارد.» (خامنه ای،پیشین، ۱۱/۰۴/۱۳۸۰)
اهمیت انس با قرآن در میان علما با توجه به نقش بسیار تاثیر گذار آنها در جامعه مخصوصا در ترویج قرآن در بین نسل جوان به خوبی آشکار است.یکی از مصادیق مورد اشاره رهبری این است که انس با قرآن در علما توان پاسخ به سوالات وگره های ذهنی است.این امر در مورد نسل جوان تشنه به معارف دینی دارای اهمیت بیشتری می باشد .
مسئله ای که اهمیت انس با قرآن را به خوبی نشان می دهد نقشه های دشمنان اسلام برای مهجوریت قرآن در بین مسلمین است.
امام خمینی (ره) در سخنانی یکی از علل ایجاد مهجوریت قرآن وعدم انس با آن در بین مسلمانان را نقشه دشمنان اسلام دانسته ،فرموده اند:«آن چیزى که براى مسلمین امروز لازم است این است که خودشان را با هم، صف واحد کنند در مقابل کفار؛ در مقابل آنها که با اساس اسلام بدند و در مقابل آنها که با قرآن‏ اصلًا بدند، قرآن‏ را براى خودشان خطر مى‏بینند. این را همه مى‏گویند که آن نخست وزیر انگلستان، در آن زمان سابق، قرآن‏ را برداشت، یک توهینى هم به کتاب کرد، گفت تا این بین مسلمین هست ما نمى‏توانیم سیادت کنیم! از اول همین نقشه بود که قرآن‏ نباشد. و من امیدوارم که قرآن‏ کریم نفوذ خودش را در همه جا نشان بدهد.»(خمینی،پیشین، ج‏۱۴، ص۵۰۹)
رهبر انقلاب نیز در بیاناتی فرموده اند:
« دشمن نمی‌خواهد مسلمانان آیات قرآن را مثل علم در دست بگیرند؛ چون قرآن تکلیف‌ها را معین کرده است؛ تکلیف مسلمانان را، تکلیف جهاد را، تکلیف زندگی اسلامی و مرگ اسلامی را. » (خامنه ای،پیشین ،۱۷/۱۱/۱۳۷۰)
حال پس از بیان اهمیت انس با قرآن،به اهمیت وضرورت انس با قرآن در جوانی پرداخته می شود.
در پرداختن به این موضوع باید چند نکته اساسی را مد نظر داشت:
نخست آنکه جوانی بهار زندگی ومهم ترین وتاثیر گذارترین دوران زندگی هر فردی است.هر فرد مسلمانی که اساس زندگیش را دستورات اسلام قرار میدهد وطالب سعادت خویش است باید به اهمیت قرآن وانس با آن د

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

ر جوانیش توجه نماید.
نکته قابل توجه دیگر آنکه جوانان همواره دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که به دلیل وجود این صفات در آنها انس با قرآن برای آنها هم آسانتر و هم ضروری تر است.
امام صادق (علیه السّلام ) در این باره فرموده اند:« هر که در حال جوانى قرآن بخواند و با ایمان هم باشد قرآن با گوشت و خونش بیامیزد، و خداى عز و جل او را با فرشتگان پیغام برنده و نیک رفتارش رفیق کند، و قرآن براى او در روز قیامت پرده و مانعى از آتش باشد و گوید: بار پروردگارا هر کارگرى بمزد کار خویشتن‏رسیده جز کارگر من، پس گرامى‏ترین عطاهاى خود را به او برسان، فرمود: پس خداى عزیز و جبار دو جامه از جامه‏هاى بهشتى باو بپوشاند و بر سرش تاج کرامت نهاده شود.
سپس به قرآن گفته شود: آیا ما تو را در باره این شخص خشنود کردیم؟ قرآن گوید: بار پروردگارا من برتر از این در باره او میل داشتم، پس نامه امان (از دوزخ را) بدست راستش دهند، و فرمان جاویدان ماندن در بهشت را در دست چپش گذارند و وارد بهشت گردد، پس باو گفته شود: بخوان (قرآن را) و یکدرجه بالا برو، سپس به قرآن گویند: آیا آنچه تو خواستى به او رساندیم و تو را خشنود کردیم؟ گوید: آرى.» (کلینی، ۱۳۶۹ش،ج‏۴، ص: ۴۰۶)
بر اساس تاریخ، جوانان به دلیل صداقت ذاتی وجسارت وشجاعت وپاکی و…مهم ترین حامیان پیامبران وانقلابیون در تاریخ بوده اند.
امام علی (علیه السلام) نیز در اشاره به این حقیقت می فرمایند:«قلب نوجوان چونان زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذرى است که در آن پاشیده شود.» (دشتی،پیشین،  ص ۵۲۳)
ودر سخنی دیگر فرموده اند:« به جوانان روى آورید که آنها به هر کار خیرى شتابان‏ترند.»(کلینی،۱۳۸۱ش،ص ۱۲۹ )
در روایت جالبی از امام صادق (علیه السلام)اشاره به شتاب جوانان به سوی خیر درمورد ورود به مذهب شیعه دیده میشود:
روایت است که امام صادق (علیه السلام) به ابى جعفر احول فرمود:« تو به بصره رفتى؟ عرض کرد: آرى. امام علیه السّلام فرمود: شتاب مردم را در پذیرش شیعه چگونه یافتى؟ او در پاسخ عرض کرد: بخدا سوگند آنها اندکند و اگر چه کوشش هم مى‏کنند ولى کوشش آنها هم ناچیز است. حضرت علیه السّلام فرمود: به جوانان روى آورید که آنها به هر کار خیرى شتابان‏ترند.»( همان، ص ۱۲۹)
رهبر کبیر انقلاب در توصیف جوانان واهمیت تربیت دینی آنان ،در سخنانی زیبا چنین می فرمایند:
«جوانها جدید العهد هستند به ملکوت عالم و نفوسشان پاکتر است. هر چه بالاتر بروند، چنانچه مجاهده نکنند و تحت تربیت واقع نشوند، هر قدمى که به بالا بردارند و هر مقدارى که از سنّشان بگذرد، بعیدتر مى‏شوند از ملکوت اعلى و اذهانشان کدورتش بیشتر مى‏شود.ولهذا تربیتها باید از اول باشد. از همان کودکى تحت تربیت انسان قرار بگیرد. »(خمینی،پیشین، ج‏۱۴ ،ص۱۵۲)
رهبر معظم انقلاب در سخنانی با بیان اهمیت ترویج قرآن درجامعه ، به اهمیت قشر جوان اشاره نموده می فرمایند:«واقعیت تلخ این است که قرآن هنوز در جامعه ما یک امر عمومی نشده است. همه به قرآن عشق می‌ورزند و احترام می‌کنند؛ اما عدّه کمی همواره آن را تلاوت و عدّه کمتری در آن تدبّر می‌کنند. برای رفع این نقیصه که کاری ممکن و رواست، در گام اول باید جوانان و نوجوانان را با متن قرآن آشنا کرد و از شربت گوارا و حیات‌بخش قرآن، به ذائقه آنان چشانید.» (خامنه ای، پیشین، ،۲۰/۷/۱۳۶۸)
گذشته ازاهمیت دوران جوانی که به آن اشاره شد، جوانان مهم ترین قشر تاثیر گذار هر جامعه ای می باشند؛زیرا که سرنوشت وآینده آن جامعه را رقم خواهند زد.
آنچه که در جامعه اسلامی ما اهمیت فراوان دارد تربیت ورشد نسل جوان در جهت اهداف مقدس اسلام می باشد چرا که حفظ و تداوم انقلاب در گرو بارور شدن فکر و روح جوانان بر اساس فرهنگ قرآن مى‏باشد؛
این مهم حاصل نمی شود مگر اینکه نسل جوان در مراتب مختلف با قرآن انس پیدا کنند.این امر مهم درسخنان امام خمینی ورهبرمعظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته است.
امام خمینی در توصیه به جوانان،برای مقابله با دشمنان، فرموده اند:«جوانان عزیزم که چشم امید من به شماست، با یک دست قرآن‏ را و با دست دیگر، سلاح را برگیرید و چنان از حیثیت و شرافت خود دفاع کنید که قدرت تفکر توطئه علیه خود را از آنان سلب نمایید.»(خمینی،پیشین، ج‏۱۲ ،ص ۲۰۲)
آنچه از سخن ارزشمند ایشان قابل برداشت است اینکه دفاع جوانان ازکشور و به طریق اولی دفاع از اسلام ،حاصل نمی گردد مگر اینکه آنها از جهت مادی ومعنوی خود را مسلح وآماده کنند.آنچه در کنار سلاح مادی برای جوانان میهنمان بلکه همه جوانان مسلمان،ضروری وبلکه بسیار مهم تر است ؛سلاح ایمان است که همانا با قرآن در دلها بارور ومستحکم می گردد.
رهبر معظم انقلاب در سخنانی رشادتهای بی نظیر جوانان سلحشور ایران در جبهه های نبرد را حاصل انس با قرآن دانسته ،می فرمایند: