پژوهش دانشگاهی – انس با قرآن در قرآن وحدیث چگونه تبیین شده است- قسمت ۷

فهم مفاهیم
روان خوانی
روخوانی
مقصد آیات
همگانی شدن تلاوت قرآن
تدوین تفاسیر ناظر به
قرآن آموزی به مردم درسطوح
افتتاح راه استفاده از قرآن برای مردم
مبین جهات عرفانی واخلاقی آیات
راهنما به طرق سعادت ومعرفت وانسانیت
تعلیم دهنده شئون الهی به مردم
الگو سازی برای سوق افراد به سوی تلاوت
آشنایی گوش مردم با آیات قرآن
آشنایی با ترجمه
پیدایش اعتقاد وگرایش وشوق به قرآن
سپری شدن اوقات فراغت با قرآن
تربیت حافظ قرآن
تربیت جوانان متخصص در بحثهای مختلف قرآنی
درک مفاهیم قرآنی
شکل(۲-۲)
۲-۲-۳-حکومت قرآن در تمام شئون جامعه
اگر همه افراد جامعه ودر کل جامعه اسلامی باید بر اساس تعالیم قرآن تربیت شوند،پس قرآن باید در تمام شئون جامعه حاکم باشد.امام خمینی (ره)به این نکته اشاره می فرمایند :
«ما در هر یک از مواردى که هست، در تمام شئون مملکتمان، مى‏خواهیم که احکام اسلام باشد، قرآن‏ حکومت کند بر ما؛ قانون اسلام بر ما حکومت کند؛ هیچ کس دیگر حکومت نداشته باشد.» (خمینی،بی تا، ج ۸ ،ص ۴۳)
ایشان هدف نهضت خودرا نیز حکومت قرآن وقوانین قرآن می دانند. (همان، ج‏۹ ،ص۱۶۶)
مقام معظم رهبری(مدظله)در این باره می فرمایند:«هدف ما این است که ملت ما به معنای حقیقی کلمه، قرآنی بشوند.»ایشان در ادامه قرآنی شدن ملت را اینگونه تبیین می نمایند:«قرآنی شدن به این است که ملت با قرآن آمیخته بشود، به قرآن عمل کند و معرفت قرآنی را به طور کامل به دست بیاورد.» ( خامنه ای،پیشین،۰۵/۱۱/۱۳۷۱)
دستیابی به هدف بیان شده مهم ترین وبهترین راهکار برای رفع مهجوریت قرآن است،امام خمینی(ره) راه بیرون رفتن قرآن از مهجوریت را حاضر بودن قرآن‏ در تمام شئون زندگى انسان می دانند.(خمینی،پیشین، ج‏۱۶، ص۳۸)
این هدف خود دارای زیر مجموعه هایی است که مجموعه آنها در کنار هم ،تحقق حاکمیت قرآن بر تمام شئون جامعه را امکان پذیر می سازد. این موارد به شرح زیر است:
الف- عملی کردن قرآن در جامعه اسلامی:
هدف غایی انس با قرآن عملی کردن تعالیم آن در زندگی فردی واجتماعی می باشد،به همین دلیل بارها در سخنان بزرگانی چون امام خمینی(ره)ومقام معظم رهبری (مدظله )مورد تاکید قرار گرفته است. رهبر فرزانه انقلاب اهمیت این مسئله را این گونه بیان می دارند:«امروز فرصتی تاریخی و استثنائی است؛ برای اینکه قرآن در هدایت فکر و عمل انسانها، قدرت و چیرگی خود را نشان دهد.اما این متوقف است بر اینکه ما خود، به چشمه جوشان معارف و هدایت قرآن دست یابیم. قرآن را بفهمیم و در آن تدبر کنیم. آن را محور بحث و فحص سازیم و در اعماق آن غور کنیم.» (خامنه ای،پیشین، ۲۰/۰۷/۱۳۶۸) و در جای دیگر می فرمایند:«انس با قرآن، تلاوت قرآن و حفظ قرآن لازم است؛ اما هدف نهایی، تمسک به قرآن است؛ آن هم در متن زندگی.»(خامنه ای،پیشین،۱۶/۰۷/۱۳۸۱)
ب-تنظیم همه تعاملات بر اساس نَفَس و روح قرآنی
یکی از مهم ترین تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله)پیگیری سبک زندگی اسلامی در جامعه است.در سبک زندگی قرآنی تعاملات افراد نیز باید بر اساس قرآن تنظیم گردد.
ایشان در باره تنظیم تعاملات افراد با یکدیگر می فرمایند:«همچنانى که باید تعاملمان با شخص خودمان، با افراد خانواده‌مان، با افراد محیط کارمان، با افراد اجتماعمان، با مسلمین کشورهاى دیگر، با قدرتها، با ملتها و همه‌ى اینها باید با نَفَس و روح قرآنى تنظیم بشود.»(خامنه ای،پیشین، ۴/۷/۱۳۸۵)
یکی از موارد مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب ،حضور واقعی کتاب خدا در میان مردم است.ایشان تاکید دارند که:«در مراکز دولتی و ادارات و دانشگاهها، همه را به پیروی از تعالیم نورانی قرآن تشویق نمایید.»(خامنه ای،پیشین، ۱۰/۳/۱۳۶۹)
ایشان همه دستگاههای فرهنگی کشور را عهده دار کار بر روی بحث سبک زندگی وتنظیم تعاملات مذکور می دانند؛و در تبیین مسئولیت آنها می فرمایند: « باید مفاهیم قرآنی به وسیله خبره‌های این کار دسته‌بندی شود و به تناسب در جای خود و در کتاب‌های درسی ـ چه در مدرسه‌ها و چه در دانشگاه‌ها ـ گنجانده شود. این ارتباط باید دائمی باشد.» (خامنه ای،پیشین،۲۸/۶/۱۳۸۰)
ج-حاکمیت فضای فرهنگی قرآن در ذهن جامعه:
رهبر فرزانه انقلاب ،اموری چون تلاوت را مقدمه برای حاکمیت فضای فرهنگی قرآن در ذهن جامعه ما،می دانند. ایشان نشانه حاکمیت فضای فرهنگی قرآن در جامعه را اینگونه تبیین می فرمایند:«آن وقتی که کسی در این کشور و این جامعه حرفی زد و مطلب گفت. هر کسی از جوان‌های این مملکت بتواند با آشنایی با قرآن، تشخیص بدهد که این حرف، غلط یا درست است! آن وقت ما با قرآن آشنا هستیم و فرهنگ قرآنی بر زندگی ما حاکم است.این، راهش همین است که با قرآن، مأنوس بشویم، قرآن را زیاد بخوانیم و به برکت تلاوت‌های خوب، فرصت تأمل و تدبّر پیدا کنیم. این تأمل و تدبّر و این غوربینی در آیات قرآنی، بتدریج این فضای فرهنگی مطلوب را در جامعه ما به ‌وجود خواهد آورد و تا آن روز، هنوز ما راهی طولانی در پیش داریم.» ( خامنه ای،پیشین، ۲۰/۰۹/۱۳۷۸)

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است