انس با قرآن در قرآن وحدیث چگونه تبیین شده است- قسمت ۸

رهبر فرزانه انقلاب در جای دیگری نشانه انس عمومی را «شاهد آوردن آیات قرآن در حوادث زندگی»بیان کرده ومی فرمایند:«فرض بفرمائید عموم مردم باید طوری باشند که وقتی حوادث زندگی پیش می‌آید، بتوانند آیه ‌قرآن را شاهد بیاورند. مثلاً ده سال دیگر اینگونه شود. ده سال دیگر، وقتی بین دو جوان در مدرسه راجع به مسئله‌ای صحبت می‌شود، از قرآن مثال بیاورند. فرض بفرمائید راجع به ارث صحبت می‌شود؛ فَلِلذَّکَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنْثَیَیْن(نساء ـ ۱۷۶) شاهد آورده شود. اگر گفته شود مثلاً چرا مردم در بوسنی می‌جنگند؟ أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا (حج ـ ۳۹)، شاهد قرآنی باشد. یعنی کاری کنید که مفاهیم قرآنی در ذهن‌های مردم سرریز شود.»(خامنه ای،پیشین، ۱۴/۰۹/۱۳۷۳)
در جای دیگری فرمودند: «قرآنی شدن به این است که ملت با قرآن آمیخته بشود، به قرآن عمل کند و معرفت قرآنی را به طور کامل به دست بیاورد.»(خامنه ای،پیشین، ۰۵/۱۱/۱۳۷۱)
د-دست یابی به نظام مقتدر اسلامی و حفظ آن از تزلزل:
آنچه به اسلام ومسلمین عزت واقتدار واقعی می دهد،عمل به دستورات قرآن است.انس با قرآن با ایجاد زمینه این هدف مهم ،نظام اسلامی را از تزلزل حفظ می کند .ولی امر مسلمین با بیان این مطلب ،آن را تحت تاثیر نکته مهمی می دانند که عبارتست از:«من اطمینان دارم اگر حرکت قرآنی در کشور ما ـ به حمدالله رو به گسترش و موج‌برداری است ـ همین‌طور موج بردارد و گسترش پیدا کند، این کشور، این پرچم اسلام، این انقلاب و این نظام مقدس اسلامی، پایه‌هایش چنان محکم خواهد شد که هیچ قدرتی، نه امروز و نه در آینده، نخواهد توانست اندک تزلزلی در آن به ‌وجود آورد.(خامنه ای،پیشین، ۰۵/۰۸/۱۳۷۸)
بنابر این لازمه ی دستیابی به نظام مقتدر اسلامی وحفظ آن از تزلزل ،جریانی بودن حرکت انس با قرآن در کشوروممانعت از ایجاد وقفه در آن است.
و-اصلاح وسازندگی دنیا وآخرت:
اسلام دین کامل وهمه جانبه ای است که همه ابعاد وجودی زندگی انسان را در بر می گیرد،هم دنیا وهم آخرت.امام خمینی(ره)در این باره می فرمایند:«با پیاده شدن احکام قرآن‏ است که دنیا و آخرت همه شماها ان شاء اللَّه، تعمیر خواهد شد.» (خمینی،پیشین، ج‏۱۴، ص۲۸۹)و درجای دیگری می فرمایند:« گمان نباید بشود که اسلام آمده است براى اینکه، این دنیا را اداره بکند، یا آمده است فقط براى اینکه مردم را متوجه به آخرت بکند، یا آمده است که مردم را آشناى به معارف الهیه بکند. محدود کردن، هر چه باشد خلاف واقعیت است. »(همان،ج‏۱۲، ص۴۲۲)
ه-سعادتمندی ملت:
نتیجه انس با قرآن،تنظیم همه امور زندگی فردی واجتماعی با قرآن است.نا گفته پیداست که در چنین حالتی انسان در همه ابعاد رشد یافته به سعادت حقیقی می رسد.زیرا که:«قرآن‏، همه چیز است؛ قرآن‏ هم بُعْد سیاست دارد و هم بُعْد سایر چیزها؛ هم علم است و هم راهنماست؛ و هم سیاست است و هم همه چیز است. قرآن‏، اگر کتاب یک ملتى باشد، آن ملت سعادتمند مى‏شود.»(همان، ج‏۱۰، ص ۵۳۳)
و در جای دیگر می فرمایند:«مى‏خواهیم مملکت نجات پیدا بکند از شرک، نجات پیدا کند از این الحادها، همه بیایند، همه با هم وارد بشوند در این مکتبى که براى خداست و شما را هدایت به روى خدا، به طرف خدا مى‏کند. نروید این طرف و آن طرف، هیچ جا بهتر از قرآن‏ نیست.»( همان، ج‏۱۲ ،ص۵۱۱)
۲-۳-اهداف جهانی:
با توجه به موقعیت حساس وتعیین کننده ای که ایران،به عنوان تنها کشوری که حکومت شیعی دارد،در جهان داراست،انس با تعالیم رشد دهنده ومترقی قرآن سبب رشد همه جانبه ملت ایران خواهد شد.در این صورت است که تعالیم اسلام وقرآن به طور عملی در مقابل دیدگان مردم جهان به نمایش در خواهد آمد.در این گفتار به برخی اهداف انس با قرآن در عرصه جهانی از دیدگاه امام خمینی(ره)ومقام معظم رهبری (مدظله)پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است این اهداف دارای ترتیب طولی هستند،به گونه ای که هر یک مقدمه هدف بعدی است ؛و هدف بعدی نتیجه هدف قبلی است.
۲-۳-۱-حکومت قرآن:
در دین مقدس اسلام حاکمان جامعه اسلامی ،تنها به دنبال اجرای دستورات خداوند می باشند.در چنین حکومتی خداوند واحکام ودستوراتش حاکمند ومجریان آن تنها سمت خدمت به مردم را عهده دارند.بنیان گذار انقلاب اسلامی که خود این تعالیم مقدس اسلام را حقیقتا عمل نمودند،می فرمایند:«ما هیچ مقصدى نداریم، نه حکومت مى‏خواهیم به آن معنا که آن قدرتهاى بزرگ مى‏خواهند و نه قدرت مى‏خواهیم به آن معنا و نه سلطه‏جویى مى‏خواهیم و ما همه مى‏خواهیم تابع قرآن‏ کریم و اسلام عزیز باشیم و قرآن‏ کریم و اسلام عزیز همه چیز ما را اداره مى‏کند.» (همان، ج‏۱۵ ،ص۴۷۳)
۲-۳-۲-پیشرو بودن کشور در مسائل مادی ومعنوی:
مقام معظم رهبری(مدظله)با در نظر داشتن موقعیت ملت ایران در جهان می فرمایند:« برای این که ما جامعه‌ای به وجود بیاوریم که هم از لحاظ مادی، علمی و صنعتی دچار عقب‌ماندگی نباشد، پیشرو باشد و بر روی زندگی دنیا اثرگذار باشد و در عین حال از لحاظ معنویت دچار آفت‌های معنوی ـ که امروز غرب دچار آن است ـ نباشد، قرآن و عمل به آن لازم است.»(خامنه ای،پیشین،۱۳/۰۲/۱۳۷۹)
۲-۳-۳-پیروزی اسلام ومسلمین
طبق آیات نورانی قرآن هر گاه حق ظاهر شود باطل ازبین می رود.و این در صورتی است که جبهه حق ایستادگی ومقاومت کند تا باطل که روی حق را پوشانده کنار رود وحق روشن گردد.در صورت انس با قرآن وتمسک مستمر به آن مسلمین پیروزند.امام خمینی(ره)می فرمایند:«قرآن‏ کر

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.

یم پناه همه ماست. ما براى قرآن‏ قیام مى‏کنیم و کردیم، و پیروز خواهیم بود. شما حق هستید، در مقابل باطل ایستاده‏اید و حق پیروز است. شما براى اسلام قیام کردید و پشتیبان شما اسلام است و کسى که پشتیبان او قرآن‏ و اسلام باشد پیروز است.»(خمینی،پیشین، ج‏۹ ،ص ۴۲۱)
۲-۳-۴- مبارزه با ظلم و سلطه قدرتهای بزرگ و غلبه بر آنها:
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همواره با تاکید بر اهمیت وارزش اعتصام به آیات نورانی قرآن،این امر مهم را سبب نجات مسلمانان از سلطه ظالمان مستکبر دانسته اند.ایشان می فرمایند:«اگر همه «مُعْتَصِم» باشند به «حبل اللَّه»- که قرآن کریم است، رسول اکرم است، اینها حبل اللَّه هستند، مقدّم بر همه، قرآن کریم است- اگر ما همه معتصم به قرآن کریم باشیم، همه مجتمع بر قرآن باشیم، تفرُّق از هم نداشته باشیم، جدایى از هم نداشته باشیم، غلبه‏مى‏کنیم بر تمام قدرتهاى بزرگ.
براى اینکه ما الآن جمعیتمان زیادتر از جمعیتهاى دیگر است. ما یک میلیارد جمعیت مسْلم تقریباً- داریم، و با همه چیز همه خزائن ارضى و همه زمینهاى وسیع، اگر ما همه با هم بودیم و اجتماع داشتیم، یک قدرت بزرگى را ایجاد مى‏کردیم که تمام قدرتها در مقابلش هیچ بود.ما همه چیز داریم، لکن نگذاشتند آنهایى که با تبلیغات و با سایر کارها مانع از رشد ما شدند، مانع از رشد طبیعى ما شدند؛ نگذاشتند که ما استفاده بکنیم از مواهب الهى، استفاده بکنیم از مواهب معنوى الهى، از مواهب مادى الهى. اگر همه مسلمین مجتمع مى‏شدند بر عمل کردن به همین یک آیه، غلبه مى‏کردند بر همه جا. حالا ما باید با هم مجتمع باشیم. اعتصام بحبل اللَّه، عمل به کتاب خداست. » (همان،ج‏۱۰، ص ۵۳۴)
ایشان با اشاره به تاثیر گذاری بسیار ایران در سایر کشورها می فرمایند:«ما اگر کوشش کنیم و آنهایى که تابع قرآن‏ خودشان را مى‏دانند، مسلمین جهان اگر کوشش کنند تا اینکه این بُعد از قرآن‏ را که بُعد اجراى عدالت اسلامى است، در جهان پخش کنند، آن وقت یک دنیایى مى‏شود که صورت ظاهر قرآن‏ مى‏شود. و ما ملت ایران که نهضت کردیم و دست ظلم را کوتاه کردیم باید دنبال این مطلب باشیم، و تا آنجایى که دست ظالمان را بکلى از کشور خودمان کوتاه کنیم و با هدایت این نور سایر کشورهاى اسلامى و سایر مستضعفان جهان بیدار بشوند و خودشان را از تحت سلطه قدرتهاى بزرگ خارج کنند. »( همان، ج‏۱۷، ص ۴۳۴)
و در سخن دیگری از ایشان آمده است:«اگر مردم را تربیت کنید به یک تربیتى سالم، و دعوت کنید به اینکه با خدا آشنا بشوند، با معارف الهى آشنا بشوند، با قرآن‏ آشنا بشوند، اگر این طور شد، کشور شما سالم مى‏ماند و به سایر جاها هم سرایت مى‏کند؛ قهرى است این. »(همان، ج‏۱۹ ص۳۵۷)
۲-۳-۵-اعاده ی مجد وعظمت اسلام ومسلمانان:
در صورتی که مسلمانان آیات قرآن را نصب العین خود در زندگی قرار دهند،نه زیر بار ظلم می روند ونه ظالم می شوند؛بلکه با تکیه بر دستورات مترقی اسلام رشد حقیقی وچشمگیری خواهند داشت،همانند آنچه در صدر اسلام رخ داد.امام خمینی (ره)نیز در این باره فرموده اند:«اى مسلمانان جهان! از جاى برخیزید و قرآن‏ کریم را به دست گرفته و به فرمان خداى تعالى گردن نهید تا مجد خود و عظمت اسلام عزیز را اعاده کنید.»(همان،ج‏۱۰، ص۳۳۹)
۲-۳-۶-سیادت عالم:
بر اساس دیدگاه امام خمینی(ره) باید قرآن‏ در همه شئون وارد بشود، و در همه جا باشد؛ در همه شئون انسانى اسلام، باید قرآن‏ وارد بشود، و به همه دستورات آن باید به دقت عمل شود.
ایشان با بیان دو آیه از آیات قرآن کریم به رابطه عمل به دستورات آیات قرآن وسیادت مسلمین در جهان پرداخته می فرمایند:«قرآن‏ وقتى مى‏فرماید: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا مى‏فرماید: وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ رِیحُکُمْ؛ این طور احکام مترقى سیاسى که اگر به آن عمل بشود سیادت عالم مال شماست. این قرآن‏ را مهجور کردیم همه و اعتنا نکردیم به این مسائل.»( همان، ج‏۱۶ ،ص۳۹)
نتیجه قهری همه اهدافی که برای انس حقیقی مسلمین با قرآن بیان شد ،سیادت مسلمین در عالم است.زیرا در این صورت با سر لوحه قرار دادن دستورات خداوند به بالاترین رشد مادی ومعنوی می رسند؛که لازمه آن سیادت بر عالم است.
اهداف اجتماعی وجهانی و مولفه های آنها به شکل زیر قابل نمایش است:
اهداف جهانی
اهداف اجتماعی
حکومت قرآن در تمام شئون جامعه
حرکت معنوی واصلاح اجتماع در پرتو قرآن
افتتاح راه استفاده از قرآن برای مردم
سیادت عالم