جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن-پایان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن

قسمتی از متن پایان نامه :

 

فصل دوم: راهبردهای ایران در خصوص برخورد با قاچاق کالا

ایران با توجه به موقعیت استراتژیک خود و از طرفی سابقه تاریخی آن بعنوان جاده ابریشم سالهای متمادی است که بعنوان گذرگاه ترانزیت کالا مطرح می‌باشد این موضوع سبب شده است که بعضا افراد سود جو و فرصت طلب از این موقعیت برای قاچاق کالا و ارز استفاده نمایند ایران بعنوان عضو icc  با عنایت به تعهدات مذکور در قوانین بین المللی تلاش نموده با وضع قوانین سختگیرانه برخورد قاطع با پدیده  شوم قاچاق را در دستور کار خود قرار دهد. بدین جهت تاکنون با اقدامات عملی به اکثر کشورهای منطقه ثابت نموده در اجرای قوانین با هدف پیشگیری از تداوم قاچاق کالا بسیار مصمم می‌باشد. پدیده قاچاق  در ایران از ابعاد مختلف از جمله آثار اجتماعی قاچاق کالا و ارز ،احکام تکلیفی قاچاق کالا و ارز ،احکام وضعی قاچاق کالا و ارز، تحلیل و بررسی فقهی و حقوقی قوانین قاچاق کالا و ارز ،احکام فقهی قاچاق کالا و ارز وقواعد فقهی مورد استناد در پدیده قاچاق کالا و ارز قابل بحث می‌باشد که البته قصد بر این است که در این فصل به برخی از ابعاد آن پرداخته شود.
 

مبحث اول : تاریخچه قاچاق در ایران

تجارت و داد و ستد به عنوان یکی از مهم‌ترین مقوله های زندگی بشر در طول تاریخ همواره در میان مردم به اشکال مختلف در جریان بوده ومی باشد. این مقوله مهم در زندگی بشر از گزند خطرات و لطمات در امان نبوده و همواره مخاطرات کوچک و بزرگی بر سر راه تجار و بازرگانان قرار می‌گرفت. از جمله خطرات و آسیب های تجارت چه در داخل کشور‌ها و چه در صحنه بین المللی پدیده ای است به نام قاچاق. شاید جالب باشد تاریخ را ورق زده قاچاق و قاچاقچی گری را در طول زمان مورد بررسی قرار داد. این امر هر چند به دلیل کمبود منابع تاریخی اندکی سخت به نظر می‌رسد اما با تدقیق در وقایع تاریخی بویژه مطالعه دقیق و با حوصله تاریخ کسب و کار و تجارت در جهان عملی خواهد شد. با توجه به اهمیت موضوع دراین قسمت سعی گردیده پدیده قاچاق در طول تاریخ از زمان باستان تا دوره معاصر به اختصار مورد مطالعه وبرسی قرار گیرد.
در بررسی تاریخچه قاچاق در ایران و جهان قبل از هر چیز به نظر می‌رسد ارائه تعریفی از این واژه ضروری باشد. قاچاق کلمه ای است ترکی، از مصدر قاچماق به معنای فرار کردن. از نظر اصطلاحی نیز منظور از قاچاق عملی است که مغایر و مخالف با نظم و قانون ملی و بین المللی انجام می‌گیرد. گویا اصطلاح قاچاق تحت عنوان کلمه‌ی Contrrabband که معادل آن در زبان فارسی همان قاچاق است، از زبان بازرگانان ایتالیایی وارد فرهنگ اروپا شده است. قاچاق از نظر حقوقی بیانگر هر نوع داد و ستدی است که انجام آن موجب نقض قوانین مالیاتی و گمرکی می‌شود.
 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

: اهداف پژوهش:

در این پژوهش تلاش می­شود تا پدیده قاچاق کالا درکشور جمهوری اسلامی ایران ونیز بین معاهدات و اسناد بین المللی مورد مطالعه قرار گرفته و راهکارهای موجود در خصوص پیشگیری از قاچاق کالا در اتاق بازرگانی بین المللی ( ICC ) تبیین گردد.

ج : سئوالات پژوهش:

1- در میان دکترین حقوقی و مقررات موضوعه ایران، پدیده قاچاق کالا واجد چه تعاریف و آثاری است؟
2-از منظر حقوق بین الملل چه تدابیر و تعاریفی در خصوص قاچاق کالا ارائه شده است؟
3-راهکارهای مقابله با پدیده قاچاق کالا در اتاق بازرگانی بین المللی ICC چیست؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن اتاق بازرگانی بین المللی