جستجوی مقالات فارسی – طراحی مدل یکپارچه تشکیل سلول با چیدمان سلول و زمانبندی عملیات ها با …

۶٫ کاهش در موجودی کالاهای تمام شده

۳۸

۳۹٫۳

۰٫۰

۱۰۰٫۰

۷٫ بهبود در کیفیت قطعه/ محصول

۳۹

۲۸٫۴

۰٫۰

۶۲٫۵

۸٫ کاهش در هزینه های هر واحد از کالا

۳۸

۱۶٫۰

۰٫۰

۶۰٫۰

ومرلوف و جانسون[۱۳] بررسی مشابهی را در آزمایشهای پیاده سازی و بهبودهای عملکرد تولید سلولی در ۴۶ کارخانه انجام دادند. در این بررسی، محصولات تولید شده در این ۴۶ کارخانه محصولات و اجزای الکتریکی و الکترونیکی، دستگاههای جابجایی سیالات و کنترل جریان، ماشین آلات و ماشین ابزارها، محصولات و اجزای گرمایشی و سرمایشی، ابزارها، موتورها و یاطاقانها میباشند. توجه کنید که شرکت های بررسی شده در این قسمت، شرکت های قبلی در بررسی توسط ومرلوف و هایر[۲۵] نیستند. جدول ۲-۳ بهبودهای عملکرد گزارش شده را نمایش میدهد.
تولید سلولی به عنوان یک شرط لازم برای تولید به موقع (JIT) در نظر گرفته میشود[۲۴]. JIT به سیستمهای تولیدی که زمان راه اندازی کوچک یا صفر، اندازههای انباشته کوچک (حجم محصول کم)، و موجودی کم داشته باشند، نیاز دارد. واضح است که تولید سلولی برای چنین شرایطی مناسب میباشد. بلاک[۴۰] [۹] همچنین تأکید کرده است که تشکیل سلولهای تولیدی اولین گام مهم برای رسیدن به تولید JIT است.

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است

۲-۳-۱-۲- معایب تولید سلولی

هزینه‌های بالای انجام کار.
سازماندهی مجدد چیدمان موجود می‌تواند یک کار پرهزینه‌ای باشد، صرف نظر از کوشش‌هایی که برای فرآیند تعیین سلول‌های تولیدی و خانواده قطعات لازم است.
مشکلات مرتبط با خراب شدن، اضافه بار، بیکاری و ایجاد تعادل ماشین‌ها.
در یک سلول تولیدی خاص، هر ماشین برای صحیح کار کردن سلول مربوطه مهم و بحرانی است. خراب شدن یک ماشین خاص باعث می‌شود کل سلول فلج شود. در واقع در این نوع سیستم تولیدی انعطاف لازم جهت انتخاب کردن یک ماشین جایگزین، مانند تولید کارگاهی، وجود ندارد. علاوه بر این، مشکلات مربوط به استفاده بیش از حد برخی از ماشین‌های یک سلول و همچنین ایجاد تعادل در بار کاری یک سلول، از دیگر ضعف‌های موجود در یک سیستم تولید سلولی است.
نیاز به نیروی کار ماهر و آماده برای کارهای جدید.
نیروی کار در سیستم تکنولوژی گروهی باید آماده کار با شرایط جدید باشد یعنی باید قادر باشد که با انواع ماشین‌ها و ابزارهای داخل سلول کار کند، بر خلاف تولید کارگاهی که در آن لازم است تا نیروی کار تنها برای کار با یک نوع ماشین آموزش داده شود، بدین ترتیب هزینه آموزش نیروی کار ممکن است زیاد باشد.

  1. مشکل هم زمان کردن قطعات مختلف برای مونتاژ شدن با هم در مراحل بعدی.

قطعات یا اجزا پیش مونتاژی که در سلول‌های مختلف ساخته می‌شوند ممکن است لازم باشد تا در مراحل بعدی با هم مونتاژ شوند بنابراین ممکن است هم زمان کردن تولید این نوع قطعات جهت مونتاژ با هم، کار مشکلی باشد.