پایان نامه حقوق

مقاله رایگان درمورد ساختار سازمانی

بهمن ۲۰, ۱۳۹۷
دانلود پایان نامه

و مبارزه با آن، بویژه اشکال نوین بزهکاری، موفق نبوده است. وقتی جرمی اتفاق می افتد افکار عمومی متوجه ابزارهای کنترل رسمی از جمله پلیس و دستگاه قضایی می شوند، در حالی که اقدامات قضایی و انتظامی در پایان فرآیند قرار می گیرد. هر چند برای داشتن جامعه ای سالم و امن ساده ترین راه برخورد با مجرم می باشد اما مؤثرترین و کم هزینه ترین راه نیست. هرپدیده اجتماعی و از آن جمله جرم معمول علل متعددی می باشد که باید آنها را شناخت و بصورت ریشه ای سعی در حذف آنها نمود. باید بسترهای جرم خیز ومجرم پرور را از بین برد. با اینکه پیشگیریی انتظامی عدم وقوع جرم را در نظر میگیرد اما راه اساسی تر پیشگیری اجتماعی است. چرا که در فرایند اجتماعی شدن وجامعه پذیری فرد، که از تولد تا مرگ استمرار دارد اتفاقاتی رخ می دهد که در نتیجه آن یک فرد سالم به یک عنصر مخل نظم وضد اجتماعی تبدیل می شود.
امروزه پلیس هم در عرصه ی پیشگیری وضعی از جرم و هم در عرصه ی پیشگیری اجتماعی از جرم، بطور جدی فعالیت می نماید. اما در دهه های اخیر بیشتر رویکرد پلیس به سمت پیشگیری اجتماعی است. تشکیل معاونت اجتماعی در سازمان پلیس نیز در این راستا می باشد. اساسا مجوز قانونی برای اقدامات پیشگیرانه پلیس در بند 8 ماده 4 قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران داده شده است که بیان میدارد :انجام وظایفی که برطبق قانون به عنوان ضا بط قوه قضائیه به عهده نیروی انتظامی محول است ، از قبیل : مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با قاچاق، مبارزه با منکرات و فساد، پیشگیری از وقوع جرائم، کشف جرائم، بازرسی وتحقیق، حفظ آثار ودلایل جرم، دستگیری متهمین ومجرمین وجلوگیری از فرار و اختفای آنان، اجرا وابلاغ احکام قضایی.
لذا پیشگیریی از جرم از وظایف پلیس به عنوان ضابط قوه قضائیه، در این قانون به رسمیت شناخته شده است. اما آنچه که محل بحث است چگونگی پیشگیری پلیس از وقوع جرم می باشد. همانطور که گذشت تصور غالب، مبتنی بر پیشگیری وضعی پلیس می باشد و این تصور نادرستی هم نیست. چرا که پیشگری اجتماعی از جرم توسط پلیس امری است که به تازگی ضرورت آن مطرح شده و گام هایی برای تحقق آن برداشته می شود. بنابراین صرف نظر از چگونگی پیشگیری پلیس، روشن شد که پلیس در امر پیشگیری از وقوع جرم که از وظایف اصلی اش می باشد بطور جدی باید اهتمام ورزد و اساساً پیشگیری را مقدم بر سرکوب و اقدامات کیفری بداند تا بتواند در برقراری امنیت پایدار موفق باشد.

پلیس با رویکرد جامعه مداری در کنار دیگر نهادها و مراکزی که مستقیماً در پیشگیری از جرم نقش دارند می تواند با تکیه بر تحقیقات و مطالعات علمی بر تدابیری دست یابد که با یک تعامل علمی و اجرایی در امر پیشگیری نقش مؤثری را ایفا نماید. امروزه با توجه به شرایط موجود جوامع و تحولات سریع در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و توسعه فناوری ارتباطات، پیچیدگی جوامع و شیوه های جدید جرائم و بزهکاری، باید سرمایه گذاری زیادی در زمینه پیشگیری از جرائم و بزهکاری صورت گیرد تا هزینه های مادی و معنوی ناشی از بزهکاری، که هزینه های بسیار هنگفتی می باشد که همه آحاد جامعه نیز متحمل آن می شوند، کاهش یابد .
گفتار نخست : مفهوم پلیس جامعه محور :
دو رویکرد را می توان در رفتار پلیس بررسی نمود، یکی رویکرد تهدید محور و دیگری رویکرد جامعه محور. در رویکرد جامعه محور پلیس به جای استفاده از روش های سنتی سرکوب و اقدامات قهرآمیز و اعمال قدرت که نتیجه آن دوری از جامعه است با تمامی نهادها و شهروندان جامعه تعامل و ارتباط مناسبی برقرار می کند و ضمن گسترش خدمات دهی خود ازحمایت های مادی و معنوی جامعه نیز در برقراری نظم و امنیت اجتماعی و آسایش عمومی بهره مند می گردد. لذا در این رویکرد بین پلیس و جامعه ارتباط دو سویه برقرار می باشد. از یک طرف پلیس از نظرات و آراء اقشار مختلف مردم در خصوص نیازهای واقعی خود در حوزه نظم و امنیت بهره مند می گردد تا بتواند خدمات انتظامی مطلوبی ارائه دهد و اعتماد عمومی را نسبت به سازمان پلیس جلب نماید. و از طرف دیگر جامعه نیز در نتیجه تعامل منطقی با پلیس ، دیدگاه های خود را در خصوص نیازهای واقعی حوزه امنیت اجتماعی و نظم عمومی به این سازمان منعکس می نماید و پلیس را در تحقق اهدافش یاری می رساند.

مطلب مشابه :  دانلود رایگان پایان نامه حقوق با موضوع قرارداد بیع متقابل

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

لذا رویکرد جامعه محوری پلیس بر دو پایه اصلی استوار است : یکی ایجاد تعامل پلیس با اجزاء مختلف جامعه جهت ارائه خدمات بهتر به شهروندان که این امر بیانگر فلسفه ی وجودی سازمان پلیس می باشد : « برخاسته از مردم و برای مردم » چرا که پلیس به مثابه نهادی است که از بطن مردم و برای خدمت گذاری به مردم تشکیل شده است. بنابراین پلیس باید در همه حال به همراه شهروندان باشد تا بتواند نیازهای واقعی آنان را درک کند و از میزان رضایت آنها نسبت به عملکرد خود آگاهی یابد و در نتیجه بر پایه ی یافته های حاصل از نیاز سنجی عمومی در حوزه های نظم و امنیت و میزان اثر بخشی اجتماعی عملکرد خود ، جهت ارائه خدمات انتظامی بهتر و جلب رضایت عمومی برنامه ریزی نماید. مبنای دیگر جامعه محوری پلیس نگریستن به مقوله نظم و امنیت اجتماعی به عنوان یک امر عمومی است. یعنی برقراری نظم و امنیت در جامعه یک وظیفه عمومی تلقی می شود که تمام ارکان جامعه در آن سهیم می باشند و پلیس به عنوان تنها عامل نظم و امنیت تلقی نمی شود. به عبارتی پلیس نه می خواهد و نه می تواند که به تنهایی نظم و امنیت را در جامعه برقرار نماید و برای استقرار امنیت در جامعه نیاز به کمک و حمایت شهروندان دارد. پلیس جامعه محور از یک طرف تعاملات خود را با ارکان جامعه جهت افزایش خدمتگذاری خود توسعه می دهد و از طرف دیگر توسعه مشارکت عمومی در حوزه نظم و امنیت را می طلبد. به عبارتی پلیس را در جامعه باید به عنوان یک نیروی خدمتگذار واقعی دانست از آن جهت که پلیس در تعاملات مستقیم خود با مردم بخوبی نیازهای واقعی آنها را درک می کند و مناسب ترین خدمات را به آنها را ارائه می دهد. در این رویکرد کلیه آحاد جامعه در راستای مشارکت اجتماعی عملاً با سازمان پلیس در تولید نظم عمومی و برقراری امنیت اجتماعی همکاری می نمایند .
گفتار دوم: خصوصیات پلیس و جایگاه آن در جامعه
در این مبحث با بررسی مشخصه های پلیس امنیت محور به چگونگی ایفای وظایف آن در جامعه و در ابعاد مختلف می پردازیم تا نقش پلیس در یک رویکرد مشارکتی تبیین گردد .
گفتار سوم: اخلاق مداری پلیس :
توسعه قابل توجه فعالیت ها و وظایف پلیس و اهمیت آن در زندگی مردم و اقتدار قانونی آن در راستای تأمین و آسایش فردی و اجتماعی و عدالت موجب گردیده مأموریت و کار پلیس و رفتار آنان مورد توجه ویژه مردم قرار گیرد. ماهیت وظایف پلیس و ارتباط تنگاتنگ آنها با مسائل خرد و کلان زندگی فردی و اجتماعی ، آنان را از دیگر کارگزاران اجتماع متمایز ساخته است مبارزه آنان با قانون شکنان و بزهکاران از یک سو ، و پناه و مأمن و ملجاء بودن پلیس در چشم مردم که نیازمند امنیت و آسایش می باشند و نیز قربانیان و بزه دیدگان از دیگر ابعاد گسترده مأموریت های پلیسی است . با توجه به اهمیت ویژه فعالیتهای پلیسی و نیازها و انتظارات اجتماع ، طبیعی است سازمان پلیس و مأموران آن از قابلیت های ممتاز و ویژه ایی در ابعاد مختلف اخلاقی و اقتصادی تخصصی برخوردار باشند تا شایستگی پاسخگویی به نیازهای مردم و اجتماع را در مقام عمل داشته باشند لذا در گزینش و استخدام افراد پلیس باید دقت کافی به عمل آید تا نیروهای استخدامی واجد شرایطی از جمله اصالت خانوادگی،تقوی و پاکدامنی و وضعیت جسمانی مناسب ، برخورداری از ذکاوت و هوشمندی ، تعادل روحی و روانی، برخورداری از انگیزه خدمت به مردم ، دارا بودن صبر وحوصله در رفتاربا مردم و . . . باشند تا افسران پلیس در ذهن شهروندان قهرمان مبارزه با بدی ها و پلیدی ها باشند و در عین اقتدار نماینده خوبی ها و مهربانی باشند .چنانچه موارد متعددی در نهج البلاغه وجوددارد که در آنها امیرالمومنین به کارگزاران خود توصیه می نماید تا با مردم مدارا نمایند و با آنها با فروتنی و گشاده رویی رفتار نمایند و از خشم و تندی و سخت گیری بی مورد بپرهیزند .
بنابراین شاخصه ها و اصول نظامنامه اخلاقی پلیس باید جامع باشد تا بتواند در عمل موفق باشد و راهنمای افسران و کارکنان پلیس قرارگیرد و در نهایت رضایت شهروندان را تأمین نماید که رجوع به منابع معتبر دینی نیز می تواند یکی از عوامل مؤثر در این زمینه باشد تا شاخصه هایی چون خدامحوری و دین مداری ، حمایت از مظلوم و مبارزه با ظلم ، خوش رفتاری ، فروتنی و خویشتن داری ، تعهد و قانون گرایی و . . . به بار نشیند .
گفتار چهارم : ویژگی های پلیس مطلوب در نظام اسلامی :
جمهوریت و اسلامیت نظام مقتضیاتی دارد که پلیس باید بتواند خودش را در این چارچوب ها هماهنگ و آماده نماید که در این زمینه دانشگاه می تواند نقش ویژه ای را ایفا نماید تا به اهدافی چون تولید دانش انتظامی ، ارائه تعریف جامع و مانع از پلیس مطلوب ، تبیین پلیس در نظام جمهوری اسلامی ایران ، ایجاد تعامل درون سازمانی ، ارائه راه حل های منطقی جهت استفاده پلیس مطلوب ، انطباق پلیس با تغییرات جامعه امروزی ، بتوان دست یافت .امروزه وظایف پلیس دستخوش تحولات بنیادین و اساسی از پلیس اقتدارگر یا پلیس حاکمیت به سمت پلیس مشارکت گرای مردمی و یا پلیس اجتماعی گردیده است اگر جهت برقراری امنیت و آسایش در جامعه و بویژه برقراری امنیت روانی شهروندان هر دو چهره پلیس باید جلوه نمایی کند وظایف اصلی پلیس می تواند عبارت باشد از : ایجاد نظم و کنترل تنش ها و حمایت از اقتدار و حاکمیت دولت ، تأمین امنیت و آسایش شهروندان ، پیشگیری از وقوع جرم و خشونت های اجتماعی و مبارزه با عوامل مخل قانون ، پاسخگویی به نیازهای مردمی در ابعاد مختلف ، ایفای نقش ضابط قضایی در جهت تسهیل رسیدگی به پرونده های قضایی ، کنترل ترافیک و مدیریت و مهندسی عبور و مرور در شهرها و جاده ها و بالاخره امر به معروف و نهی از منکر که البته این امر به دلیل اهمیت ، حساسیت و خلاقیت ویژه نیاز به آموزش خاصی دارد تا پلیس بتواند این وظیفه ی بسیار مهم اجتماعی را به شکل مطلوب به جا آورد و منظور از مطلوبیت میزان موفقیت پلیس است که در فرایند انجام مأموریت ها و وظایفش بدان ها نائل می گردد. به سخنی دیگر پلیس مطلوب پلیسی است که درصد بالایی از مأموریت های خود را با موفقیت و با ضریب خطای اندک به انجام رساند البته شاخص ها و شرایط فرهنگی اجتماعی هر کشور ی به طور کلی در مطلوبیت پلیس مؤثر می باشد یعنی مطلوبیت پدیده ایی نسبی است و از جامعه ایی به جامعه دیگر فرق می کند متغیرهای تأثیرگذار بر مطلوبیت پلیس در دو بخش متغیر های درون سازمانی و متغیرهای برون سازمانی عبارتند از :

الف ) ویژگی های درون سازمانی :
1-ساختار سازمانی پلیس : متغیر ساختار سازمانی تأثیری حیاتی و اساسی در فرآیند مدیریت پلیس ایفا می نماید و این عقیده که پلیس نوین ماهیتاً از نیروی نظامی فاصله گرفته و رویکردی مدیریتی دارد ، ضرورت طراحی ساختار سازمان مناسبی را ایجاب می کند و باید از الگوهای مدیریتی علمی در این زمینه بهره برد برای مثال : جهت رفع اشکالات موجود در ساختار سازمانی نیروی انتظامی ، می توان در متغیرهایی چون جذب و استخدام ، آموزش و تربیت نیروهای انسانی ، مدیریت و فرماندهی ، تخصصی بودن مأموریت مأمور . . . بازنگری نمود تا در کار آمدی و اثر بخشی و مطلوبیت ناجا تأثیر گذار باشد .
2-شاخص های

No Comments

Leave a Reply