پایان نامه حقوق

منابع تحقیق درمورد عدالت اجتماعی

بهمن ۲۰, ۱۳۹۷
دانلود پایان نامه

: “برخورداری‏ از تامین‏ اجتماعی‏ از نظر بازنشستگی‏، بیکاری‏، پیری‏، ازکارافتادگی‏، بی‏ سرپرستی‏، در راه‏ ماندگی‏، حوادث‏ و سوانح‏، نیاز به‏ خدمات‏ بهداشتی‏ درمانی‏ و مراقبتهای‏ پزشکی‏ به‏ صورت‏ بیمه‏ و غیره‏، حقی‏ است‏ همگانی‏. دولت‏ موظف‏ است‏ طبق‏ قوانین‏ از محل‏ درآمدهای‏ عمومی‏ و درآمدهای‏ حاصل‏ از مشارکت‏ مردم‏، خدمات‏ و حمایتهای‏ مالی‏ فوق‏ را برای‏ یک‏ یک‏ افراد کشور تامین‏ کند”، فراهم شود.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مقدمه:

الف:بیان مسئله
درگذشته‌های دور، اولین نمونه ‌های بیمه در ایران باستان یافت شده است. طبق پژوهش ‌های باستان‌شناسان و لوحه‌ها و اسناد به دست آمده از تخت جمشید، فارغ از تمام شگفتی‌ هایش از یک جنبه انسانی نیز نسبت به بناهای هم عصر خود از اهمیت بیشتری برخوردار است. براساس خشت نوشته های پیدا شده در تخت جمشید، تمام کسانی که در تخت جمشید کار می کردند و حقوق می گرفتند در آن زمان بیمه بوده اند.
رویدادها و پیشامدهاى هستى هنگامى‌‌که زیان‌آور و گرفتارکننده باشند، نام خطر به ‌خود مى‌گیرند. ولى واقعیت این است که سازمان و ساختار طبیعت و اجتماع انسانى از مجموعه پدیده‌ها و پیشامدهایی تشکیل شده است که برخى از آنها مساعد و سودبخش و بعضى دیگر نامساعد و زیان آور هستند و این دسته از پیشامدها را به‌طور اصطلاحى خطرآفرین یا خطرناک مى‌گوئیم. در واقع، باشندگان و هستیوران جهان، پیوسته در معرض آفت و یورش خطرهائى هستند که سلامت، آسایش و جان و مال و دارائى آنان را تهدید مى‌کنند و آنان را در موقعیتى ناکامیاب و ناخرسند قرار مى‌دهند. انسانِ سلامت‌خواه و هستى‌گرا و آسایش‌طلب، براى رویارویی با این تهدیدکننده‌ها پیوسته در اندیشه و تلاش و تکاپو است؛ او یا مى‌کوشد که از وقوع این خطرها پیشگیرى کند و یا آنکه براى رویاروئى با پیامد زیانبار پیشامدهاى زندگى به پس‌انداز، امداد و کمک‌رسانى و همیارى سازمان ‌یافته (بیمه و تأمین‌گری) دست ‌یازد.
به نظر مى‌رسد که ریشه اصلى بیمه ”بیم“ است زیرا عامل اساسى انعقاد عقد بیمه، ترس و گریز از خطر است و به ‌سبب همین ترس و به ‌منظور حصول تأمین، عقد بیمه وقوع مى‌یابد.
گاهی کرامت انسان ها به دلیل تنگدستی مورد بی توجهی قرار می گیرد که بیمه می تواند به عنوان پشتوانه عظیم در راستای حفظ این کرامت، نقش حائز اهمیت و قابل توجهی داشته باشد.
پیشرفت بیمه با توسعه اقتصادى کشور متقارن است. ترمیم وضع اقتصادى یک کشور و افزایش مبادلات و ترقى سطح زندگى و توسعه سرمایه‌گذارى موجب پیشرفت بیمه در آن کشور مى‌شود و متقابلاً پیشرفت و اشاعه بیمه نیز به بهبود وضع معیشت افراد کشور و حفظ ثروت ملى و تشکیل پس‌اندازهاى بزرگ کمک مى‌کند. تشخیص اینکه کدام یک عامل توسعه و اصلاح وضع دیگرى است کار ساده‌اى نیست، اما مى‌توان گفت که اگر اقتصاد یک کشور متکى به بیمه و تأمین ناشى از آن نباشد، اقتصاد در معرض تهدید خطرهاى بى‌شمار قرار مى‌گیرد.
از میان اشکال گوناگون مبارزه و رویارویی با پیامد زیانبار پیشامدها و خطرها، ”نهاد بیمه“ نقشى کارساز در ایجاد تعادل و آرامش اقتصادى و مالى زندگى آدمیان دارد. اما براى آنکه این نهاد کارساز و سودمند به‌ شکل کنونى درآید راه دور و درازى را پیموده است. هسته‌هاى نخستین و عوامل و عناصر سازنده این نهاد، در سرشت و آفرینش انسان و جامعه‌هاى انسانى نهفته‌اند که به‌ حکم قانون ابدى تغییر و تحول و تکامل، به ‌تدریج و در درازناى زمان به ‌رشد و رسائى رسیده‌اند.
انواع بیمه‌های عمر و حوادث ، بهداشت و درمان ، ازکارافتادگی ، بیکاری ، تأمین هزینه‌های تحصیل و جزء آن ، همه بیمه‌هایی هستند که در صورت نبود آنها خانواده و وابستگان باید هزینه‌های مربوط را خود تحمل کنند.
سازمان های بیمه گر مختلفی در کشور وجود دارد که خدمات درمانی متفاوتی را در قالب صندوقهای بیمه ای به مردم ارائه می کنند.
بخش های حمایتی و بیمه ای نباید به صورت جزیره ای اداره شوند و باید سیاست ها به سویی سوق داده شود که در بخش بیمه ای یک صندوق معروف به صندوق افراد اغنیاء و دیگری مشهور به صندوق فقرا نگردد، بلکه همانند ساختار بانک ها که در عین استقلال هر کدام از آنها از نظر گردش مالی و دارایی ها، از یک نظام هماهنگ که از سوی بانک مرکزی ابلاغ می شود، تبعیت می کنند. صندوق های بیمه ای نیز به همین ترتیب در عین استقلال از سیاست های یک سازمان تبعیت کنند.
ضرورت این یکسان سازی نیز از آنجا ناشی می شود که در نظام کنونی بیمه، هماهنگی بین صندوق های بیمه کشور در ارائه خدمات وجود ندارد و هم اکنون چندین سازمان یا صندوق بیمه در کشور وجود دارند که هر کدام با تفاوت معناداری در حال ارائه خدمات به بیمه شدگان هستند.
تفاوت در میزان فرانشیز پرداختی سازمان ها، نحوه ارائه خدمات، میزان و نوع پراکنش مراکز تحت پوشش و امکانات تحت اختیارشان به قدری زیاد بوده که فکر و توجه همگان را در جهت ایجاد نظام یکپارچه بیمه در کشور به خود مشغول ساخته است.
اگرچه یک بار در سال 1369 تلاش هایی حول تجمیع صندوق های بیمه ای شکل گرفته بود (که البته موفق نبود) اما عزم جدی دولت و هوشمندی و همت و برنامه ریزی مسئولان امر در جهت ایجاد سازمان واحد و اجرای شفاف و عادلانه این طرح دوباره ما را امیدوار می سازد که بتوان با قدرت هرچه بیشتر در این زمینه کار شود تا عدالت فراگیر، زمینه های شکل گیری یک الگوی جامع را فراهم سازد. از مهمترین اهداف این طرح، ارتقای مطلوبیت نظام بیمه و سلامت در کشور است و این موضوع به ارائه هرچه بهتر خدمات کیفی و کمی به بیمه شدگان کمک می کند، زیرا شرایط جدید مناسبات اجتماعی موجب می شود که طرح های قدیمی بیمه با این شرایط مطابقت پیدا کنند تا فرایندهای نوین بتوانند ابزارهای موجود را به کار گیرند و آینده بهتری را ترسیم کنند. با این حساب، پس از اجرای طرح، فرانشیزها بر حسب ساز و کار و نظام یکسانی پرداخت می شود، افراد از دایره گسترده تری از امکانات برخوردار می گردند و زحمت کمتری متوجه بیمار و بستگانش می شود.
آنچه از محسنات آن می توان ذکر کرد، داشتن اطلاعات جامع و صحیح تر، شفافیت مالی بیشتر و بهره وری بالاتر از سرمایه هنگفتی است که در حوزه صندوق های بیمه ای کشور وجود دارد که خود نوید دهنده توانایی در صرفه جویی در هزینه ها و در عین حال افزایش مطلوبیت در ارائه خدمات است.
به بیان ساده تر با همین حق بیمه ای که از سوی بیمه شده پرداخت می شود، می توان به او دایره گسترده تری از خدمات را با مطلوبیت بیشتر ارائه داد که حاصل آن هم، رضایتمندی بیشتر بیمه شده است.
ناگفته نماند که از دیگر اقشاری که از اجرای طرح تجمیع مطمئناً سود خواهند برد، گروه های خدمات دهنده از جمله پزشکان و داروخانه ها هستند که شاهد سیستم پرداختی منظم و متفاوتی خواهند بود و از سردرگمی که در حال حاضر گرفتار آن هستند و ناشی از مقررات هر سازمان بیمه ایست نیز رها خواهند شد. به عبارت دیگر «برطرف کردن همپوشانی بیمه ها» برای بیمه شونده، بیمه گر و گروه های خدمات دهنده در حوزه های قوانین، اجرا و برنامه ریزی، کاملاً به سود نظام بیمه ای کشور خواهد بود و مانع از هدر رفتن منابع مالی کشورمان است. از سوی دیگر «سهولت افزایش سطح خدمات بیمه» از دیگر محاسنی است که این ادغام به دنبال خواهد داشت، زیرا صندوق های بیمه گر عمدتاً برای توسعه خدمات خود با موانع جدی مواجه بودند که با این طرح می توان امیدوار بود چتر عدالت در حوزه تامین اجتماعی در سطح فراگیری از جامعه گسترده شود.
از دیگر مزایاى آن، رفع هم پوشانی در بین صندوق های بیمه ای، تجمیع منابع مالی، یکسان سازی خدمات درمانی، سیاست گذاری یکسان و واحد در حوزه نظام بیمه ای و … مى باشد. تجمیع بیمه ها و تشکیل سازمان بیمه واحد از مهمترین مقوله های اصلی اقتصاد در کشور می باشد که در حال حاضر زمان مشخصی برای اجرایی شدن این مقوله متصور نیست، لیکن آنچه در این راستا مشخص گردیده این است که طرح مذکور باید به تدریج و طی برنامه ای مدون مطابق با برنامه ریزیهای دقیق در کشور عملیاتی و اجرایی گردد.
البته باید توجه داشت که تجمیع این صندوق ها دریک سازمان به معنای از بین رفتن استقلال آنها نیست. تجمیع صندوق های بیمه ای به منظور برخورداری از یک نظام مدیریت واحد و بر اساس نگاه عدالت گونه به تمامی آحاد مردم برای بهره مندی از مزایای بیمه صورت می گیرد و باید در نظر گرفت دارایی و ثروت هر صندوق بیمه ای در همان صندوق محفوظ خواهد ماند. تغییر اساسنامه صندوق های بیمه ای و تجمیع این صندوق ها، می تواند براساس نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی و قانون مصوب مجلس صورت بگیرد.
امیدواریم پس از انجام بررسی‌های لازم و با ارائه طرح نهایی بتوانیم دغدغه‌های آحاد جامعه را کاهش داده و خدمات یکسان و مطلوبی را برای این افراد در زمینه های مختلف فراهم آوریم. مهمترین پیامد اجرا این طرح ارائه خدمات یکسان به بیمه شدگان و جلوگیری از به هدر رفتن منابع در نظام بیمه ای کشور است.
به نظر عاقلانه‌ترین راه، تجمیع همه بیمه‌هاست تا دیگر تبعیضی میان بیمه‌ شده‌ها وجود نداشته باشد. قطعا با تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای برای هیچ کس نارضایتی بوجود نخواهد آمد، تمام آحاد جامعه از اجرای این قانون خوشحال خواهند شد حتی کسانی ‌که هم‌اکنون تحت پوشش بیمه‌های خوبی هستند، زیرا عده‌ای از خدمات بیمه‌ای خوب برخوردارند اما بخشی دیگر خدمات کامل دریافت نمی‌کنند، در صورت اجرای قانون تجمیع صندوق‌های بیمه، هیچ حقی از هیچ کس ضایع نخواهد شد.
لذا به نظر می رسد تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای تنها راه ساماندهی و پاسخگو کردن بیمه‌هاست، هم‌اکنون وجود بیمه‌های مختلف باعث بروز یکسری مشکلات و نارضایتی میان افراد شاغل در بخش‌های مختلف شده است، هم‌اکنون عده‌ای از بیمه‌های خوب استفاده می‌کنند که هیچ حرفی نیست چراکه همه حق دارند از بیمه مناسب استفاده کنند، اما دیگرانی که خدمات بیمه‌ای ناقصی دریافت می‌کنند هم باید از خدمات بیمه‌ای کامل برخوردار شوند. لذا با اجرای قانون تجمیع صندوق‌های بیمه‌ قرار نیست کسانی که از خدمات بیمه‌ای مطلوب برخوردار بودند از این خدمات محروم شوند، بلکه به این معناست که در وضعیت بیمه افرادی که تحت پوشش بیمه‌های نامناسب بودند بهبود حاصل شود در صورت تحقق قانون تجمیع صندوق‌های بیمه،‌ عدالت بیمه‌ای به معنای واقعی آن یعنی استفاده همه افراد کشور به صورت یکسان و در شرایط مساوی از خدمات بیمه‌ای، تحقق پیدا خواهد نمود. هدف از تجمیع بیمه‌ها رسیدن به عدالت اجتماعی در حوزه بیمه ای است.
در این راستا منتقدین اظهار مى دارند که بدون شک این تجمیع عرصه رقابت را به ضرر خدمات گیرندگان از بین خواهد برد، ضمن اینکه با واحد شدن مدیریت بیمه‌ها،| دیگر در خدمات دهی به خصوص در بحث درمان مردم خیلی سود نخواهند برد. حتی باید پا را فراتر گذاشت و بیمه‌های بازرگانی را وارد عرصه رقابت کرد، هیچ اشکالی ندارد که صندوق‌های بیمه‌ای متعدد باشند ضمن اینکه باید با استفاده از توانمندی‌های بیمه‌های بازرگانی یکسری از خدمات را به آنها واگذار کرد. اگر در بحث بازنشستگی برای یکی شدن و برقراری عدالت بیمه‌های بازنشستگی را واحد کنیم، پذیرفته‌تر است تا اینکه بیاییم در بحث درمان همه بار را بر دوش یک نفر بگذاریم و فرصت را از بقیه بگیریم، در اینصورت فقط بیمه‌شده‌ها متضرر می‌شوند.
آنچه در این خصوص عملی تر و مطلوب تر به نظر میرسد آن است که یک آزادی عملی برای شهروندان جامعه وجود داشته باشد تا بتوانند بر خلاف حال حاضر، بدون توجه به اشتغال در صنف خاص بتوانند صندوق بیمه ای خود را انتخاب نمایند مثلا فردی که در

No Comments

Leave a Reply