10 بلای مردانه | بیماری

چه بخوایم، چه نخوایم بعضی از مریضیا مختص مردونه یا بیشتر در بین این گروه شایعه. هر مردی باید بدونه چه خطراتی در انتظارشه. مریضیای زیر بسیار جدی بوده اما خبر خوب این که بیشتر اونا قابل پیشگیری است.

1) مریضیای قلبی: در بعضی از کشورها سکته قلبی عامل یه پنجم مرگ و میر هرساله مردونه. اگه 40 ساله یا بالاتر هستین، چاقی و اضافه وزن دارین، فشار خون و کلسترول تون بالاست، سیگار می کشید یا سابقه خانوادگی دارین تلاش کنین سبک زندگی تون رو تغییر بدین.

2) فشار خون بالا: خیلی از مردان چند سال به فشار خون گرفتار هستن بدون اون که خودشون هم فهمیده باشن. در تموم این مدت فشار خون بالا به رگا آسیب میرسونه. چکاپ کامل هرساله رو یادتون نره.

3) کلسترول بالا: با در نظر گرفتن رژیم غذایی مردان، خطر داشتن کلسترول بالا از اوایل 20 سالگی شروع می شه. پس رژیم غذایی سالم داشته باشین تا همیشه یه قدم از کلسترول پیش بیفتید.

4) سکته مغزی: چهارمین عامل مرگ و میر در مردونه ولی بیشتر مردان حتی یکی از علائم اونو نمی شناسن. مبادرت به موقع کلید نجاته.

5) دیابت: دیابت کم کم به مد روز زندگی سالم تبدیل شده، تلاش کنین این بار از مد روز به طور کامل عقب بمونین، پشیمون نمی شین. عوامل به وجود آورنده یا تسریع کننده دیابت رو بشناسین و از اونا دوری کنین.

6) سرطان ریه: مریضی ای که حتی به اسطوره ها هم رحم نمی کنه. بیشترین آمار مرگ و میر به وجود اومده به وسیله سرطان در مردان بر اثر سرطان ریه صورت میگیره، اما بیشتر اونا قابل پیشگیریه… عجب! هنوز سیگارتان رو خاموش نکردین؟

7) سرطان روده بزرگ: خبر بد این که این سرطان دومین عامل مرگ و میر به وجود اومده به وسیله سرطان در مردونه؛ خبر خوب این که قابل پیشگیریه و اگه در مراحل اولیه تشخیص داده شه احتمال درمان مردان نسبت به زنان بالاتره.

8) سرطان پروستات: غده پروستات شایع ترین عامل سرطان در مردونه. هرساله 35هزار نفر به این مریضی گرفتار می شن که 70درصد اون در سنین بالای 65 سال اتفاق می افته ولی تحقیقات نشون داده 60درصد مردان علائم اونو نمی شناسن.

9) افسردگی: مردان معمولا این مشکل رو رد می کنن، اما مریضی افسردگی در مردان بسیار جدیه. خودکشی هشتمین عامل مرگ و میر در مردونه. از اونجا که نشونه های اون در مردان با زنان فرق داره معمولا ندیده گرفته شده و درمان نمی شه.

10) فراموشی: از فراموش کردن مسائل ساده و روزمره مانند شماره تلفن یا اسامی افراد شروع می شه و به مشکلات زبانی، خلقی و رفتاری ختم می شه. یه نفر از هر 14 مرد بالای 65 سال و یه نفر از هر شش مرد بالای 80 سال به اون گرفتار می شن.
منبع:jamejamonline.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *