10 بیماری مهلک و مرگبار تاریخ | تغذیه سالم

10 مریضی خطرناک و مرگبار تاریخ

به مدت دست کم 500 سال، این مریضی تلفات زیادی رو در سراسر دنیا بر جای گذاشته بود و فقط در آمریکای جنوبی باعث نابودی نسل جمعیت اینکاها شد. مرگ بیاری سویه معمولی اون به طور میانگین 30 درصد بود و سویهای خطرناکتر 100 درصد مرگبار بودن. بیشتر نجاتیافتگان هم مجبور بودن تا آخر عمر جای زخمای مریضی رو روی بدن خود تحمل کنن.

تعداد قربانیان: 300 تا 500 میلیون نفر

2- طاعون

استفراغ خونی، تومورهایی دردناک به اندازه سیب و قانقاریای سراسری اثرات مخوف طاعون هستن؛ مریضی که طی قرنای 13 تا 17 میلادی دائم تموم اروپا رو درنوردید و به تنهایی یه سوم جمعیت اروپا رو از پای درآورد. عامل این مریضی باکتری YERSINIA PESTISه که در اثر گازگرفتگی کک به آدم منتقل شده و گره های لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله ران رو هدف قرار میده.

تعداد قربانیان: 200 میلیون نفر

10 مریضی خطرناک و مرگبار تاریخ

10 مریضی خطرناک و مرگبار تاریخ

3- آنفلوآنزای اسپانیایی

طی دو سال پس از جنگ جهانی اول، این همه گیری جهانی یه نفر از هر چهار نفر رو گرفتار کرد. این سویه خطرناک آنفلوآنزا رو با ایجاد بیش فعالی سیستم ایمنی آدم، دلیل می شد حدود 150 پادتن جور واجور بدن همزمان به کار بیفته. برخلاف آنفلوآنزاهای معمولی که بیشتر افراد ضعیف رو گرفتار می کنه. جوونایی با سیستم ایمنی قوی قربانیان اصلی ویروس بودن.

تعداد قربانیان: 50 تا 100 میلیون نفر

4- سل

سل مرگبارترین مریضی عفونی دنیاست. مریضی بیشتر به شش ها حمله می کنه و باعث سرفه های شدیدی می شه که مشخصه مریضی سل هستن؛ سرفه هایی که به سرایت مریضی به قربانیان جدید کمک می کنه. با اینکه در 50 درصد موارد این مریضی باعث مرگ قربونی می شه اما با به کار گیری آنتی بیوتیک میشه اونو درمان کرد.

تعداد قربانیان: هرساله 3 میلیون نفر

5- مالاریا

هر ساله حدود 200 میلیون نفر در دنیا به مالاریا گرفتار می شن. در آفریقا، مالاریا شایع ترین دلیل مرگ کودکان زیر پنج ساله. به دلیل همه گیری جهانی مریضی، کنترل اون بسیار سخته. با اینکه مالاریا درمان دارویی داره اما هیچ واکسنی واسه پیشگیری نداره.

تعداد قربانیان: هرساله 650 هزار نفر

6- وبا

مهمترین دلیل مرگ کسائی که به این مریضی خطرناک گرفتار می شن آب زداییه چون که مریض هر روز تا 10 درصد آب بدن خود رو در اثر دچار شدن به اسهال آبکی از دست میده. این مریضی بیشتر در مناطق با دسترسی محدود به آب تمیز گسترش داره ولی با آب درمانی و الکترولیت درمانی منظم میشه بر اون غلبه کرد.

تعداد قربانیان: هرساله 200 هزار نفر

7- ایدز

این مریضی مدرن تنها طی 33 سال، حدود 25 میلیون نفر رو به کام مرگ کشونده. با به کار گیری رژیم دارویی سختگیرانه میشه این ویروس رو کنترل کرد اما قربانیانی که برنامه درمانی ندارن، با بیماریای ساده ای از دنیا می رن که سیستم ایمنی آدم سالم خیلی راحت از عهده مقابله با اونا برمیاد.

تعداد قربانیان: 25 میلیون نفر

8- حصبه

حصبه (تیفوس) رو تب زندان هم می گن چون که بیشتر در کمپ زندانیان و دیگه مناطقی گسترش داره که افراد زیادی در شرایط غیربهداشتی نزدیک همدیگه زندگی می کنن. حصبه رو در مراحل اولیه میشه به کمک آنتی بیوتیکا درمان کرد اما در صورت درمان نشدن مشکلات جانبی اون باعث مرگ حدود 60 درصد از بیماران می شه.

تعداد قربانیان: 10 میلیون نفر

9- تب زرد

مثل مالاریا، تب زرد هم به وسیله پشه منتقل می شه. در موارد ناچیز، مریض تنها دچار تب و درد عضلانی می شه اما در موارد مرگ آور، مشکل کبدی و خونریزی یه ریز مریض رو از پای درمی آورد. در این حالت یرقان شدید باعث تغییر رنگ پوست به رنگ زرد می شه که نام مریضی هم از اون گرفته شده.

10 مریضی خطرناک و مرگبار تاریخ

تعداد قربانیان: هرساله 30 هزار نفر

10- فلج کودکان

ویروس فلج کودکان بیشتر کودکان زیر پنج سال رو گرفتار می کنه. مرگباری مریضی به وجود اومده به وسیله فلج دیافراگمیه که با به هم ریختن تنفس فرد باعث مرگ می شه. برنامه واکسیناسیون جهانی تقریبا باعث ریشه کن شدن این مریضی شده بود اما تازگیا موارد گسترش دوباره این مریضی در 12 کشور دیده شده.

تعداد قربانیان: نامعلوم./ مجله دانستنیا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *