10 بیماری موثر بر میل جنسی زنان | بیماری

خیلی از مریضیا با کم شدن میل جنسی، باعث می شن روابط زناشویی تحت تاثیر قرار بگیره. در واقع میشه کاهش میل جنسی رو به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این مریضیا به حساب آورد.

بیماریای موثر

در ادامه به بعضی از مهم ترین مریضی هایی که میل زناشویی رو تحت تاثیر قرار میدن می پردازیم:

1- مریضیای عروقی

بعضی از مشکلات عروقی به شکل مشکلات زناشویی خود رو نشون میدن که کم کم رگای خونی رو تحت تاثیر قرار داده، شریانا رو سخت و باریک می کنن و همین موضوع، خون رسانی به دستگاه تناسلی رو کم می کنه.

2- دیابت

بیشتر مشکلات زناشویی به وجود اومده به وسیله مریضی دیابت است که با مشکلات دیگری مثل آسیبای عصبی و مریضی های عروقی همگام می شه. در زنان این آسیب به شکل کاهش میل زناشویی خود رو نشون میده. البته این مشکلات با کنترل قندخون ، فشارخون و مقدار کلسترول خون، قابل جبرانه.

3- افسردگی

بیشتر به دنبال افسردگی مشکلات زناشویی بروز می کنه. اگه مواد شیمیایی مغز و یا هورمونا و منتقل کننده های عصبی در وضعیت متعادلی نباشن، میل زناشویی رو تحت تاثیر قرار میدن و داروای ضدافسردگی باعث کاهش میل زناشویی می شن.

البته حالا خوبیش اینه داروایی با فرمول مشابه ویاگرا و یا خود ویاگرا می تونن به بهتر شدن این وضعیت کمک موثری کنن.

4- یائسگی

میل زناشویی زنان به موازات تغییر در هورمونای خاصی در یائسگی کاهش پیدا می کنه. کاهش مقدار هورمون استروژن (هورمون زنونه) در زنان که در انگیختگی زناشویی موثره، باعث خشکی واژن و دردناکی آمیزش می شه. تستوسترون (هومون مردونه)، هورمونی که در میل زناشویی هر دو جنس نقش داره، با کم شدن فعالیت تخمدانا کم میشه و در کل، این موضوع باعث کاهش میل زناشویی می شه.

5- مشکلات جانبی بعضی داروها

داروای زیادی هستن که اینجور تاثیر ناخواسته ای رو به همراه دارن. علاوه بر داروای ضدافسردگی، داروای فشارخون و حتی داروای ضدبارداری می تونن میل زناشویی رو تحت تاثیر بذاره.

6- ام.اس

مریضی ام.اس که باعث تخریب سیستم عصبی مرکزی می شه، روی کارکرد آمیزشی اثر میذاره. نبود خوشحالی از آمیزش و یا کمبود میل زناشویی در زنان می تونه مربوط به دچار شدن به این مریضی باشه. مریضیای عصبی دیگری مثل پارکینسون تاثیر مشابهی رو به همراه دارن.

7- آندومتریوز

علایم دردناک مریضی آندومتریوز مثل گرفتگیای شکمی دردناک، قاعدگیای شدید و درد طولانی لگنی، امکان آمیزش رو به سختی جفت و جور می کنه و تجربه ای ناخوشایند هستش.

8- کیستای تخمدانی

آمیزش های دردناک، می تونه علامتی از کیستای تخمدان باشه. مریضی التهاب لگن و یا سرطان لگن علامتی رو به همراه دارن. کلا آمیزشای دردناک رو نمیشه ازش سرسری رد شد.

9- مشکلات تیروییدی

تیرویید، غده ای  در جلوی گردنه که نقش مهمی رو در زندگی و سلامت فرد اجرا می کنه. کنترل سوخت و ساز بدن، از دما گرفته تا وزن، و هم اینکه سلامت زناشویی از جمله فعالیتای غده تیروییده.

10- آپنه

آپنه که اصطلاحا به اون، "خفگی در خواب" میگن، مشکلیه که در اون تنفس به مدت 10 ثانیه متوقف می شه و این روند مرتب در خواب تکرار می شه.

پزشکان میگن آپنه هم می تونه به بروز مشکلات زناشویی در مردان منجر شه.

واقعیتا

شما ممکنه احساس کنین که میل زناشویی شما کمرنگ شده، یا چیزایی که قبلا واسه شما لذت آور بوده، حالا ناراحت کننده به نظر می رسن.

شما تنها نیستین. خیلی از زنان در مراحلی از زندگی خود، دچار مشکلات زناشویی می شن.

ناتوانی زناشویی در زنان دلالت بر مشکلات طولانی یا عودکننده در برخورد با یه یا بعضی از جوابای زناشویی داره. به چیزی که شما تجربه می کنین، ناتوانی زناشویی در زنان نمی می گن مگه اینکه درباره اون مضطرب شید، یا تاثیر منفی بر رابطه شما با همسرتون بزاره.

با اینکه مشکلات زناشویی مربوط به ناتوانی زناشویی در زنان، دلایل متفاوتی داره، ولی بیشتر قابل درمان هستن.

علایم و نشونه ها

دلواپسی زناشویی در زنان در هر سنی اتفاق میفته، ولی ممکنه در زمان تغییرات هورمونی شایع تر باشه، مانند بعد از زایمون، یا یائسگی.

نگرانیای زناشویی هم اینکه ممکنه با مریضیای کلی ای مانند سرطان همراه باشن.

اگه شما یه یا بیشتر از موارد زیر رو تجربه کرده باشین، مشکل شما به عنوان ناتوانی زناشویی در زنان دسته بندی می شه:

– میل زناشویی در شما کم شده، یا وجود نداره.

– با انجام فعالیت زناشویی برانگیخته نمی شین، یا بر خلاف میل زناشویی، برانگیخته نمی شین.

– نمی تونین به بالاترین درجه لذت زناشویی (ارگاسم) برسین.

– هنگام نزدیکی، درد دارین.

ترجمه: زهرا نوروزی

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *