10 بیمـاری‌ ناشــی از آفتـاب | بیماری

 برترینا:  دراز کشیدن یا حتی راه رفتن در آفتاب شاید واسه خیلیا لذت بخش باشه و واسه یه مدت کوتاه هم رنگ و جلوه خاصی به پوست دهد و اونو قشنگ تر کنه اما باید بدونین موندن بیشتر از اندازه در آفتاب می تونه در آینده ای نه خیلی دور، مشکلات عدیده ای رو واسه شما به وجود بیاره؛ از جمله آسیبای سلولی چروکای زودتر از موعد معمولی، لکای پیری و در آخر از همه وحشتناک تر سرطان پوست که نوع ملانوما اون می تونه کشنده هم باشه. شما چندگونه از این مشکلات به وجود اومده به وسیله آفتاب گرفتن بیشتر از اندازه رو دیدین و با خطرات به وجود اومده به وسیله ؟چند رنگ شدن پوست

  وقتی دیگه پوست یکنواخت نیس

آفتاب گرفتن بیشتر از اندازه رنگدونه های پوستی رو هم تحریک می کنه و در نتیجه این تحریک بعضی از مناطق تیره تر می شه و بعضی مناطق همون روشن باقی می مونه. آفتاب می تونه تغییرات همیشگی رو در رگای خونی کوچیک بسازه و به پوست ته مایه قرمزی بده.البته به وجود اومدن کک و مکا رو هم نباید از یاد برد که در افراد با پوست روشن دیده می شه، یی و میا همیشه نشونه ای از آسیب آفتابه پس نیازمند مراقبت از نور آفتاب هستن.


پیری پوست

  جوونایی که پیر می شن

باید بدونین بیشتر از 80 درصد پیری زودرس پوست به وجود اومده به وسیله برنزه کردنه به خصوص کسائی که قبل از 18 سالگی پوستشون رو برنزه می کنن، چون اشعه فرابنفش خورشید به فیبرهای پوستی؛ یعنی الاستین آسیب می زنه و وقتی الاستینا از کار می افتن پوست شل می شه، کش میاد و قدرت این رو هم نداره که به وضعیت اولیه برگرده.


  لکه​های قهوه​ای پیری

وقتی دیگه دستای زیبایی دارین

وقتــــی روی دستا پر از لکه ای ریز قهوه ای می شه نباید فکر کنین چون سنتون بالا رفته اونا بوجود اومده ان، البته در دوران پیری این لیا بیشتر می شه. اما دلیل اصلی این لکا تابش نور آفتابه، در نتیجه در مناطقی از پوست ایجاد میشه که نور آفتاب بدون واسطه به اونا می تابد؛ مثل دستا، صورت، قفسه سینه. شاید کرمای لایه بردار یا روشن کننده تا حدی اونا رو کم رنگ کنه اما هیچوقت اونا رو از بین نمی بره.


لکوپلاکی

  لیهای مخاطی آزاردهنده

«لیوپلایی» به ضایعات برجسته سفید رنگ در داخل دهن (روی زبون یا مخاط دهن) می گن یه محیم به زیر چسبیده و قابل جدا یردن نیس. این ضایعات رو در بعضی مریضیای پوستی، به دنبال عفونت قارچی، در اثر دندونای پوسیده و شیسته یه لبه تیز دارن، در بیماران گرفتار به ایدز و سیگاریا میشه دید. این لیهای سفید مخاطی در صورت درمان نشدن و مخصوصا ادامه مصرف سیگار تبدیل به سرطان سلولای سنگفرشی می شن.


کراتوز آفتابی

می تونه نشونه ایی از شروع سرطان باشه

زایدهای کوچیک قرمز یا قهوه ای فلس مانند یا حتی لکه های بزرگ رنگی می تونه به دلیل قرار گرفتن زیاد در آفتاب به وجود بیاد به خصوص روی سر،گردن یا دستا این زایدها می تونه نشونه ای از شروع سرطان باشه و معمولا بعد از 40 سالگی به وجود میاد اما این رو هم ذکر کنم که جوون ترا ممکنه دچار این آسیب شن


یراتوز آفتابی لب

  وقتی لبا درگیر می شن

یراتوز آفتابی هم آسیب ایه که معمولا روی لب پایین به وجود میاد. زایدهای فلس مانند یا خشکیای طویل و ترک خوردن لبا ممکنه اتفاق بیفته. البته در موارد شایعی هم ممکنه لبا ورم کنن و شکل طبیعی خود رو از دست بدن. اگه این آسیب درمان نشه می تونه مشکلات زیادی رو بسازه. سرطانی یه روی یراتوز آفتابی ایجاد می شه خطرنای تر از سرطان پوست بوده و در یی ونیم موارد ممینه به اعضای داخلی گسترش یابد.


سرطان سلولای پایه ای

شایع ترین نوع سرطان پوستی رو بشناسین

سرطان سلولای پایه ای معمولا به شکل یه برجستگی کوچکه که بیشتر روی گردن، سر ودستا ایجاد می شه البته بعضی وقتا این سرطان روی تنه به شکل لکه های قرمز رنگ دیده می شه ودر سفید پوستان شایع ترین نوع سرطان پوستی هستش .
مریضایی که به این سرطان گرفتار می شن معمولا پوست روشنی دارن و معمولا رنگ چشما و مواشون روشنه پوست این افراد در مقابل آفتاب می سوزد و برنزه نمی شه   


سرطان سلولای سنگفرشی

  این سرطان به سرعت منتشر می شه

سرطان سلولای سنگفرشی ممینه به شیل یی برآمدگی یا یی لیه پوسته دار قرمزرنگ بروز یند. این سرطان دومین سرطان شایع پوستی در بیماران با رنگ پوست روشنه. سرطان سلولای اسیواموس در هر جایی از بافت پوششی از جمله مخاطا ممینه بروز یند، اما در نواحی باز پوست یه در تماس با آفتاب هستن بیشترین گسترش رو داره (مثل صورت، گردن، پوست بدون موی سر، دستا، شونه ها، بازوها و ناحیه پشت). سرطانایی یه روی لب، پوششای مخاطی، زخمای طولانی و ضایعات التهابی پوست درست می شن، شانس بیشتری واسه انتشار دارن.


مالانوما

  واقعا کشنده س

این نوع سرطان پوست، یعنی ملانومای بدخیم یشنده ترین نوع سرطانای پوستیه یه از سلولای رنگدونه ساز پوست (ملانوسیتا) منشاء میگیره. در این مریضی، سلولای سرطانی بازم به رنگدونه سازی ادامه میدن، پس در این نوع سرطان سایه های مختلفی از رنگای قهوه ای روشن، قهوه ای یا مشکی دیده می شه. البته ملانوما بعضی وقتا می تونه سفید یا قرمز باشه. ملانومای بدخیم تمایل زیادی واسه انتشار به بقیه اعضای بدن داره، پس تشخیص و درمان اون در مراحل اولیه خیلی با اهمیته. تماسای شدید و طولانی با آفتاب به خصوص در مواردی یه آفتاب سوختگی ایجاد شده باشه، مهمترین عامل موثر در ایجاد ملانوماست و باید از اون پیشگیری یرد.


ناخنک

 وقتی آفتاب چشما رو هدف میگیره

به دلیل نازی شدن لایه ازن و عبور زیادتر از اندازه مجاز امواج فرابنفش، قرار گرفتن در برابر نورخورشید از ساعت 10 تا 14 بدون عینی آفتابی استاندارد واسه چشما مضر بوده و دلیل بروز مریضی ناخنی می شه.مریضی ناخنی به صورت بروز ضایعه گوشتی از سمت بینی و از داخل چشم روی قرنیه دیده می شه. این ضایعه اول به صورت زرد رنگ و گرد دیده می شه و یم یم رگای زیادی در داخل اون ایجاد و به صورت گوشتی بروز می یند.

بروز این آسیب بر چشم دلیل قرمزی، ریزش اشی، احساس جسم خارجی در چشم، آستیگمات شدید، لی قرنیه و یاهش دید و در بعضی موارد نابینایی می شه. البته  آلودگی هوا و ریزگردها هم در تسریع بروز این آسیب بر چشم نقش موثری داره.
تنها راه پیشگیری از بروز این آسیب بر چشم به کار گیری عینیای آفتابی استاندارد و قرار نگرفتن در برابر نور خورشید در ساعات گفته شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *