10 تصور غلط درباره آلزایمر | بیماری

10 تصور غلط درباره فراموشی

درزمان چند سال گذشته در مورد اینکه فراموشی چیه؟ چه کسائی به اون گرفتار می شن؟ اثرات اون بر زندگی بیماران چیجوریه؟ و … ، خیالات غلط زیادی به وجود اومده.

انجمن جهانی فراموشی عقیده داره که اگه از مریضی رفع ابهام شه، مردم خیلی راحت تر می تونن با واقعیت مواجه شن.

 

در این قسمت چند تصور عادی نادرست و واقعیتاشون رو واسه شما بازگو می کنیم.

 

تصور غلط 1: اگه یکی از افراد فامیل دچار این مریضی شه، شمام به اون گرفتار میشین.

حقیقت: هر چند عوامل وراثتی نقش مهمی رو در این مریضی بازی می کنن، اما تنها 5 تا 10 درصد از کل آدمایی که دارای مریضی هستن، از راه موارد ژنتیکی به اون گرفتار شدن. در بیشتر موارد هیچ گونه علامت قابل شناسایی یافت نمی شه. تحقیق و بررسی روی ژنا بازم ادامه داره.

 

تصور غلط 2 : فراموشی تنها مریضی افراد سالمنده.

حقیقت: هر چند افزایش سن خطر دچار شدن به مریضی رو زیاد می کنه، اما فراموشی فقط در افراد سالخورده بروز نمی کنه. افراد 40 تا 50 ساله ای هم هستن که دچار فراموشی شدن. چیزی که اینجا باید به خاطر داشته باشیم اینه که با افزایش سن، خطر دچار شدن به فراموشی هم زیاد میشه.

 

تصور غلط 3 : فراموشی قابل درمانه.

حقیقت: واسه فراموشی، هیچ نوع درمان قطعی وجود نداره. البته چند نوع دارو و معالجات جورواجور هست که می تونه تا حدی در بعضی از بیماران ثمربخش باشه. قدم بلندی در راه پیدا کردن درمان ورداشته شده که یافته های خوش بینانه ای رو به همراه داشته.

با افزایش سن، خطر دچار شدن به فراموشی هم زیاد میشه

تصور غلط 4 : از دست دادن حافظه یعنی فراموشی.

حقیقت: ممکنه خیلی از افراد با حافظه خود مشکل داشته باشن، اما این بدون معنا نیس که دارای فراموشی هستن. اگه از دست دادن حافظه روی چگونگی زندگی روزمره شما تاثیر میذاره و توانایی قضاوت و دلیل آوردن و استنتاج و بقیه مهارتای ارتباطی خود رو از دست دادین، می تونین واسه تشخیص مشکل به دکتر مراجعه کنین.

 

تصور غلط 5 : مصرف آلومینیوم باعث ایجاد فراموشی می شه.

حقیقت: هر چند تحقیقات زیادی واسه کشف رابطه بین آلومینیوم و فراموشی انجام شده، اما تا کنون هیچ نوع مدرک موثقی در این مورد به دست نیامده. بروز مریضی از دلیلای زیادی سر میگیره؛ مثل: عوامل وراثتی، روش زندگی، عوامل در محیط دور و بر و… .

 

تصور غلط 6 : فراموشی قابل پیشگیریه.

حقیقت: به خاطر این که هنوز دلیل ایجاد فراموشی مشخص نشده، نمیشه از اون پیشگیری کرد. اما  بهتره همیشه ذهن و بدن خود رو با انتخابای آگاهانه، فعال نگه دارین. این انتخابا شامل: ورزش، داشتـن رژیـم غـذایی سالم و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و ماهیه.

 

تصور غلط 7 : ویتامینا، مکملا و قرصای تقویت حافظه می تونن از فراموشی جلوگیری کنن.

حقیقت: تحقیقات بسیاری واسه تشخیص تاثیرگذاری فرآورده هایی مثل ویتامین E و عصاره درخت جینکو انجام شده که اکثرا بی فایده بوده، اما تحقیق در این مورد بازم ادامه داره.

 

تصور غلط 8 : اگه من دچار فراموشی شوم، زندگی ام تمامه.

حقیقت: شمار کثیری از آدما که دچار فراموشی هستن، زندگی پر معنا و فعالی رو دنبال می کنن. اونا هدف دار هستن و اصلا احساس نمی کنن که زندگی شون به پایان رسیده. تشخیص به موقع مریضی و انجام اقدامات لازم، نقش مهمی رو در بهبودی فرد اجرا می کنه.

باید واسه بیماران محیط مناسب و خدمات خاص رو جفت و جور کنین، از اونا پشتیبانی کنین، به فعالیت وادارشان کنین و شوق زندگی رو در اونا بیدار کنین.

 

تصور غلط 9 : تموم بیماران آلزایمری بداخلاق و خشن هستن.

حقیقت: این مریضی روی هر فرد به صورت متفاوتی تاثیر میذاره. از دست دادن حافظه و به وجود اومدن حواس پرتی، بیشتر ناامید کننده و ترس آوره. با باخبر شدن از مریضی و تغییر رفتار در مقابل مریض میشه از واکنشای خشن و خشن جلوگیری کرد.

 

تصور غلط 10: بیماران آلزایمری متوجه وقایعی که در دور و بر اونا اتفاق می افته، نیستن.

حقیقت: خیلی از آدمایی که به فراموشی گرفتار هستن، نسبت به کلیه وقایعی که در دور و بر اونا روی میده آگاهی دارن، اما بعضیا هم با این مسئله مشکل دارن. فراموشی توانایی ایجاد رابطه و تشخیص وقایع رو از بیماران سلب می کنه، هر چند روی هر شخص تاثیر متفاوتی میذاره.

واقعیت اینه که بیماران آلزایمری همون آدمای قبلی هستن و شما باید توجه اونا رو کرده و در مقابلشون با احترام رفتار کنین

پایان دادن به خیالات نادرست

فراموشی یه نوع مریضی پیش رونده س و بسیار ویرانگره که کم کم سلولای مغز رو نابود می کنه. معمولا در افراد بالای 65 سال بروز می کنه، اما هم اینکه می تونه بزرگسالان رو در سنین کمتر هم نشونه رود.

 

بروز فراموشی رو میشه به تأخیر انداخت

بروز فراموشی رو میشه با رعایت دائمی بهداشت روانی و جسمی در طول زندگی، کنترل و یا به تاخیر انداخت.

هر چند فراموشی آسیب ایه که به عنوان یه روند طبیعی در افراد بر اثر افزایش طول عمر اتفاق میفته، اما کهولت سن یکی از مهم ترین عوامل خطر دچار شدن به این بیماریه.

نبود مصرف دخانیات، نداشتن استرس و نگرانی فکری و هم اینکه انجام فعالیت فکری، فرهنگی و مطالعاتی دائمی و هم اینکه ورزشای روزانه می تونه سن دچار شدن به مریضی فراموشی رو به تأخیر بندازه.

در هر حال درصد بالایی از افراد بالای 70 تا 80 سال، دیرتر یا زودتر دچار این مریضی می شن و بعضی وقتا حتی ممکنه فرد سالم، ورزشکار، اهل تفکر و مطالعه به دلیل عوامل ژنتیکی هم به فراموشی گرفتار شه.

این افراد بعد از یه مدت اول زمان رو گم می کنن، بعد مکان و افراد رو و در آخر دچار فراموشی کامل می شن و در سنین بالاتر، حتی رفتارای کودکانه مثل مکیدن انگشت و در افراد خیلی خیلی سن و سال دار رفتار پسرفت به دوران کودکی مشاهده می شه.

داشتن رفتارای بهونه جویانه، شروع و انتهای روند زندگی افراد رو به هم مثل ساخته.

سالمندان باید خود آموزش ببینن که چیجوری به ارتقای وضعیت روانی و جهانی خود توجه کنن و از طرف دیگه ارزشای اخلاقی به این معنی باید در جامعه نهادینه شه که فرد تا پیر می شه جای اونا در خونه سالمندان نیس و تا جایی که می شه باید از اونا در کانون خونواده نگهداری کرد.

ترتیب دادن برنامه های ملاقات منظم و دوره ای با افراد سن بالا در خونه سالمندان لازمه. در صورت ناچاری و سپردن افراد سن و سال دار به این خونها، باید بعضی وقتا با برگردوندن موقت اونا به کانون خونواده، به تقویت روحیه و کاهش نگرانیای فکری و روانی سالمندان کمک کنیم.

بخش سلامت تبیان

منابع:

همشهری

پزشکان بدون مرز

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *