10 تمرین یوگا برای خواب راحت شبانه | بیماری

: 10 تمرین یوگا واسه خواب راحت شبونه

: یوگا می تونه اثرات مثبت زیادی در بدن شما گذاشته و موراد مختلفی رو تحتِ کنترل و تسلط خود در بیاره. مثلا از یوگا میشه در کاهش قند خون، آرامش استرس و بهبود حافظه استفاده کرد. در این مقاله می خوایم ۱۰ تمرین یوگا که به خواب راحت شبونه شما کمک می کنه رو آموزش بدیم. البته قبل از شروع تمرینا صحبت کردن با دکتر و ارسال اجازه از طرف اون با در نظر گرفتن شرایط بدنی خودتون الزامیه. با هفت گنج همراه باشین.

۱. مراقبه آگاهی در یوگا

این تمرین یوگا واسه کسائی که میخوان قبل از خواب ریلکس شده و خود رو آروم کنن بسیار کمک کننده س. آروم شدن شما در آخر به خواب راحت شبونه تون منجر می شه. اول روی تخت بشینین و پاهای خود رو به صورت چهارزانو بذارین. بعد دستان خودتون رو روی زانوهای تون قرار داده و کمرتون رو صاف کنین. این تمرین تا جایی که به ستون فقرات شما فشار نیاورد می تونه ادامه داشته باشه. می تونین فقط سه نفس عمیق بکشین و ژست خود رو عوض کنین.

۲. تمرین یوگا خم شدن به جلو

اگه می خواین قبل از خواب کمی کش و قوس داشته باشین و یه خواب راحت شبونه رو تجربه کنین این تمرین یوگا واسه تون ایده آله. واسه انجام این تمرین اول روی تخت نشسته و پاهای خود رو دراز کنین. بعد دستان خود رو بکشین تا به نوک انگشتان پای خود برسین. اگه نمی تونین انگشتان پاتون رو لمس کنین تا بیشترین حد جایی که می تونین بدن تون رو بکشین. در بین تمرین روی تنفس خود تمرکز کنین.

۳. تمرین یوگا کودک مطرح

روی تخت دو زانو نشسته و سر خود رو به سمت زانوهای تون خم کنین. به آرومی تا جایی پیش برید که بالا تنه شما به طور کامل روی زانوهای تون قرار گرفته و بدن تون خم شه. در همین حال روی تنفس عمیق خود تمرکز کنین. تا جایی که احساس راحتی می کنین این ژست رو نگه داشته و بعد ریلکس کنین.

۴. کشش به دو طرف در یوگا

این تمرین یوگا به معنی واقعی بدن شما رو کشیده می کنه و روی عضلات تون کار می کنه. انجام این تمرین یه بار قبل از خواب دلیل انقباط و باز شدن عضلات بدن شما شده و موجب خواب راحت شبونه تون می شه. واسه انجام این تمرین اول روی تخت به صورت چهار زانو بشینین و دست راست خود رو روی زانوی چپ تون بذارین و به آرومی بالا تنه خود رو به سمت راست مایل کنین. و گردن تون رو در امتداد شونِه تا جایی که می تونین بچرخونین. در همین بین نفس تون رو نگه دارین و وقتی به انتها رسیدید نفس تون رو بیرون داده و برگردین. این تمرین رو واسه طرف دیگه هم به همین صورت انجام بدین.

۵. تمرین لم دادن یوگا

اول روی تخت دراز بکشین و پاهای خود رو از زانو خم کرده و کف پاهای تون رو به هم نزدیک کنین. اگه در ناحیه زانو احساس ناراحتی می کنین می تونین دو متکا زیر هر دو زانوی خود بذارین. دستان تون در بین تمرین در دو طرف بدن تون ول شده باشه و روی تنفس خود تمرکز کنین.

۶. تمرین پاها روی دیوار

این تمرین می تونه تنش و گرفتگیای پاهای شما رو رفع کرده و همینطور موجب آرامش ذهن تون شه. واسه انجام این تمرین اول روی تخت دراز بکشین و پاهای خود رو روی دیوار بذارین. درحال که دستان تون در دور و بر تون ول شدن نفس عمیق بکشین. این تمرین نهایتان موجب ریلکس شدن شما و خواب بهتر شبونه تون می شه.

۷. تمرین رول راک

این ژست یه تمرین آروم بخش است و شباهت زیادی به کودک مطرح داره. اول به پشت دراز بکشین و زانوهای خود رو به قفسه سینه خود نزدیک کنین. دستان تون رو دور زانوهای خود حلقه کرده و به آرومی شوع کنین با دستان خود زانوها رو به خود نزدیک کنین. در همین بین نفس تون رو نگه دارین. بعد زانوها رو تا جایی که دستان تون اجازه میده دور کرده و نفس تون رو بیرون بدین. این تمرین موجب کشش عظلات کمر و باسن می شه.

۸. تمرین کبوتر مطرح در یوگا

این تمرین واسه رفع خستگی پاها و خواب راحت شبونه ایده آله. اول به صورت چهار دست و پا روی تخت قرار گرفته و دستان تون رو به اندازه عرض شونِه از هم باز کنین. بعد زانوی چپ تون رو جمع کرده و نفس تون رو نگه دارین. در همین بین پای راست خود رو بکشین. و نفس تون رو بیرون بدین. همین کار رو واسه پای دیگرتون هم انجام بدین.

۹. تمرین چرخش به پشت

این تمرین واسه صبح قبل از بیدرا شدن مناسبه. اول به پشت دراز کشیده و دستان تون رو از هم باز کنین. بعد پاهای خود رو از زانو خم کرده و به یه سمت مایل کنین. این کار رو به آرومی انجام داده و همزمان با اون نفس تون رو نگه دارین. بعد در همون حالت مونده و نفس تون رو بیرون بدین. همین کار رو واسه طرف دیگه هم انجام بدین.

۱۰ تمرین یوگا ماهی مطرح

این تمرین در اول می تونه کمی سخت و شدید باشه به خصوص اگه کمردرد دارین به آرومی اونو شروع کنین و تایم کم رو در اول انتخاب کنین. به پشت دراز بکشین و دستان تون رو زیر باسن تون ببرین. بعد قفسه سینه تون رو به آرومی بالا آورده و و در همون بین سرتون رو به عقب مایل کنین و نفس تون رو نگه دارین. بعد در همون حالت بمونین و نفس تون رو به آرومی بیرون بدین. کمی در همون حالت مونده و بعد ریلکس کنین و دوباره این تمرین رو انجام بدین.

.

منبع : 7ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *