10 توصیه برای بی‌اختیاری ادرار | بیماری

10 پیشنهاد واسه بی اختیاری ادرار

بیشتر افراد می تونن ادرار خود رو کنترل کنن، اما یه سوم افراد 30 تا 70 ساله دچار بی اختیاری ادرار هستن. بی اختیاری ادرار باعث تنها شدن فرد می شه.

1- وزن خود رو متعادل کنین.

هر چقدر سنگین وزن تر باشین، به مثانه شما فشار بیشتری وارد می شه. ورزش کنین و یه رژیم غذایی سالم داشته باشین. با این روش می تونین به جلوگیری از بی اختیاری ادرار کمک کنین.

 

2- ورزش لگن رو انجام بدین.

این ورزش شامل سفت و شل کردن عضلات کف لگن هستش. اعصاب کف لگن با مثانه در رابطه هستن. این ورزشا واسه کنترل مثانه و ادرار بسیار به درد بخور هستش. این ورزش واسه زنان و مردان در هر سنی می تونه به درد بخور باشه.

 

3- مراقب داروها باشین.

دست کم 300 نوع دارو هست که باعث ایجاد یا بدتر شدن بی اختیاری ادرار می شن. البته نباید مصرف این داروها رو خودسرانه قطع کرد، مگه با دستور دکتر.

اما می تونین با دکتر درباره بی اختیاری ادرارتون صحبت کنین و دکتر داروی دیگری رو واسه کنترل مثانه تجویز کنه.

 

4- چه می خورین؟

قهوه، چای، نوشابه مشکی، الکل و یا کلا هر چیزی رو که در اون الکل و یا کافئین به کار رفته باشه، می تونه باعث افزایش فعالیت مثانه و بی اختیاری ادارار شه.

بعضی افراد مایعات زیادی می خورن و در نتیجه زیاد به دستشویی می رن. نوشیدن کم مایعات هم دلیل یبوست و غلیظ شدن ادرار می شه. هر دوی این عوامل، موجب تورم مثانه و بی اختیاری ادرار می گردن. اینجا باید گفت رعایت میونه روی در هر کاری خوبه.

مصرف 2 لیتر (8 لیوان) مایعات در روز به درد بخور هستش. بهترین مایعات شامل: آب، سوپا و آب میوه هاست.

یکی از دلیلای بی اختیاری ادرار در زنان، زایمون طبیعیه. پس همیشه ورزش لگن رو  انجام بدین.

5- غذاهای تحریک کننده نخورین.

بعضی غذاها موجب بی اختیاری ادرار می شن. شکلات (دارای کافئین)، غذاهای ادویه دار، غذاهای اسیدی (مانند گوجه فرنگی و مرکبات) از جمله غذاهای محرک دستگاه ادراری شناخته شدن.

واسه تشخیص این که کدوم غذا موجب بروز این مشکل می شه، می تونین 2 تا 3 هفته از یه نوع غذای خاص دوری کنین. اگه دیدید علائم بهتر شد، نشون میده اون غذا مشکل زاست.

 

6- سیگار نکشید.

همه سیگاریا دچار سرطان مثانه نمی شن، اما سیگار و نیکوتین باعث ناراحتی مثانه می شه.

افراد سیگاری معمولا دارای سرفه همیشگی هستن و این سرفه طولانی، باعث بی اختیاری ادرار می شه.

 

7- جلوگیری از عفونتای دستگاه ادراری

عفونتای دستگاه ادراری موجب بی اختیاری ادرار می شن. به خاطر این که میکروب به مثانه حمله کرده و ماهیچه های اونو ضعیف می کنه. واسه جلوگیری از این عفونت، قبل و بعد از رابطه جنسی ادرار کنین.

به محض دیدن علائم عفونت دستگاه ادراری، آب آلبالو بخورین، چون این نوشیدنی، رشد باکتری رو در دستگاه ادراری کم می کنه. توجه کنین که مصرف زیاد آب آلبالو هم می تونه مضر باشه، چون آب آلبالو شامل مقدار زیادی اسید هستش و ممکنه باعث بی اختیاری ادرار شه.

 

8- بزرگی پروستات

در مردان، غده پروستات زیر مثانه قرار داره. وقتی که این غده بزرگ شه، مشکلات زیادی رو واسه دستگاه ادراری به وجود می آورد.

آسیب جانبی در درمان سرطان پروستات، بی اختیاری ادرار هستش. بعضی درمانا هست که این آسیب رو کمتر می کنه.

مردانی که دچار این عرضه شدن، می تونن با ورزشای ناحیه لگن، مثانه خود رو تقویت کنن.

 

9- از یبوست جلوگیری کنین.

دریافت فیبر و مایعات به حفظ حرکات مناسب روده ها و مثانه کمک می کنه. هنگام یبوست، مقعد به مثانه فشار می آورد تا باعث خروج مدفوع می شه. پس ممکنه باعث بی اختیاری ادار شه.

 

10- زایمون طبیعی یا سزارین؟

یکی از دلیلای بی اختیاری ادرار، زایمون طبیعیه. به کار گیری انبرک قابلگی واسه بیرون آوردن نوزاد، باعث زخمی شدن ناحیه تناسلی می شه. زنائی که تعداد کودک بیشتری دارن، دست کم تا زمان یائسگی، بی اختیاری ادرار در اونا شایع تره.

تحقیقات نشون داده که واسه حفظ سلامت عضلات کف لگن، باید از اپی زیاتومی (برش کوچیک بین مهبل و مقعد) موقع زایمون دوری شه.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *