10 بیماری مولد بوی بد دائمی دهان | بیماری

10 مریضی تولید کننده بوی بد دائمی دهن

همه از بوی بدن دهن فراری هستن، اما این مشکلیه که هست و ممکنه تو یه برهه وقتی، گریبان گیر هر کدوم از ما بشه. معمولا بعد از بیدار شدن از خواب و یا مخصوصا بعد از خوردن غذاهای سیردار، بوی بد دهن به سراغ شما میاد. بیشتر وقتا حتی شستشوی دهن و یا مکیدن آب نبات نعنایی هم افاقه نمیکنه.

وقتی بوی بد دهن طولانی و همیشگی می شه، مطمئنا پای مسأله ای زیاد در میونه و شاید نشون دهنده پوسیدگی دندون هاس. نفس بدبو ممکنه نشون دهنده یه مریضی نهفته باشه، مریضی که شما تا حالا متوجه اون نشدین.

در ادامه به ده نوع مریضی که موجب بوی بد دهن می شن، می پردازیم:

عفونت مجاری تنفسی

اگه اتفاقا ویروس سرماخوردگی وارد بدن شما شده، دقت کنین که نبود درمون درست این مریضی، کم کم منتهی به تشکیل برونشیت و سینوزیت می شه. اگه بافتای سینوسی، شش ها و گلو متورم و عفونی شن، امکان تجمع و افزایش رو واسه باکتریا و مخاطای بودار جفت و جور میسازن و در نتیجه منتهی به بوی بد دهن می شن.

دیابت

تحقیقات محققان نشون میده که میان نبود تعادل قند خون و بوی بد طولانی دهن، رابطه مستقیمی هست. وقتی نفس فردی، بویی اسیدی و بویی مثل میوه میده، پزشکان تشخیص مریضی اسیدوکتوز (افزایش شدید قند خون) رو میدن. این مریضی در میان افراد دیابتی بسیار شایعه.

اگه نفس شما بوی ماهی میده، در حالیکه اصلا ماهی میل نکردین، این احتمال هست که دچار مشکلات کلیوی شده باشین

وقتی سطح انسولین خون نامتناسب و نامتعادل می شه، بدن یهو کتونای اسیدی دفع می کنه. نبود درمون درست اسیدوکتوز، ممکنه منتهی به کمای دیابتی شه و حتی خطر مرگ رو به دنبال داشته باشه.

چاقی بیشتر از اندازه

تحقیقات پزشکی نشون میده که میان بوی بد دهن و روند چاقی، رابطه ای مستقیم هست، چون معمولا در چاقی بیشتر از اندازه، پای رژیمایی که شامل پروتئین و مواد لبنی بالایی هستن، در میونه و این مواد هم غلظتای اسیدهای آمینه رو به بالاترین حد خود می رسونن و در نتیجه باکتریای بد بو در دهن زیاد می شن.

مصرف الکل

مصرف الکل، بدن رو با کم آبی مواجه می کنه. به خاطر همین معمولا روز بعد از مصرف، سردرد شدیدی به سراغ فرد میاد. واقعا الکل مثل یه ماده ادرار آور عمل می کنه و آب بدن رو خارج می سازه و در نتیجه دهن، به شکل ناراحت کننده ای خشک و بد بو می شه.

رفلاکس معده

مشکلات گوارشی و بیماریای معده، معمولا باعث بدبویی دهن می شن. واقعا یه سری از مشکلات، از جمله ریفلاکس معده و رفلاکس دستگاه گوارش، امکان گوارش درست و موثر غذاها رو از بین می برن، در نتیجه مواد غذایی در معده باقی می مانند و در همانجا تجزیه می شن. در آخر فرد یا دچار سوء هاضمه می شه، یا غذای بلعیده شده رو بالا می آورد و یا به بوی بد دهن دچار می شه.

زخم معده

یکی از بیماریای گوارشی دردناک، زخم معده است که باعث بوی بد دهن می شه. محققان پزشکی فکر می کنن همون باکتریایی که منتهی به پیشرفت زخمای معده می شن، بوی بد و طولانی دهن رو هم به همراه دارن.

مریضی کلیوی

اگه نفس شما بوی ماهی میده، در حالیکه اصلا ماهی میل نکردین، این احتمال هست که دچار مشکلات کلیوی شده باشین. واقعا کلیه ها، ترکیبات شیمیایی و سمی بدن رو کنترل و تصفیه می کنن و به شکل ادرار از بدن خارج میسازن. وقتی که این اعضاء آسیب می بینن، کارایی خود رو در دفع مواد نامبرده از دست میدن و در نتیجه ممکنه بوی بد ماهی و یا آمونیاک از نفس فرد متصاعد شه. تموم این نشونه ها نشون دهنده مشکل یا مریضی کلیوی است.

سرطان ریه

بوی بد دهن یا همون نفس بدبو به آسیب شناسا کمک می کنه تا سرطان ریه رو سریع تر تشخیص بدن. واقعا در تشخیص سرطان ریه، نفس بد بو راهکاریه که می تونه جانشین تیکه برداریای پر هزینه و هم سونوگرافیای زیاد شه.
دکتر دهن مریض رو به کمک یه اسکنر معاینه می کنه و با به کار گیری یه بینی الکترونیکیِ از پیش تعبیه شده، مراحل بررسی رو ادامه میده. این وسیله ترکیبات ارگانیکِ فرار و قابل تبخیر موجود در نفس مریض رو تشخیص میده.

آپنه خواب یا قطع موقتی تنفس در خواب

هممون در بوی بد صبحگاهی دهنمون مقصر هستیم. اگه شما با دهن باز بخوابین، تولید بزاق یا آب دهن متوقف می شه و همین قضیه منتهی به تولید باکتریا و نفس بسیار بد بوی دهن می شه. به خاطر همین وقتی دچار آپنه خواب میشین، از راه دهن نفس می کشید و ناخودآگاه موجبات بوی بد دهنتون رو جفت و جور می کنین.

بیماریای قلبی عروقی

تا بحال این نکته رو می دونستین که معاینه ساده نفس یه فرد می تونه راهی واسه تشخیص مریضی قلبی ایشون باشه؟ به نظر می رسه نمونه ورداری از نفس افراد می تونه بیماریای قلبی عروقی بسیاری رو مشخص کنه. از میون این بیماریا میشه به مشکل قلبی اشاره کرد. 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *