10 توصیه برای بالا بردن قدرت باروری‌تان | تغذیه سالم

10 پیشنهاد واسه بالا بردن قدرت باروری تون

چند وقتیه که دلتون می خواد بچه دار شید اما هنوز قسمت نشده؟ باید بدونین که واسه پدر یا مادر شدن باید تغییراتی در تغذیه و سبک زندگی تون بسازین. واسه آشنایی بیشتر با این تغییرات با ما همراه باشین.

 

١- بفرمایید میوه و سبزیجات به اندازه زیاد

علاوه بر این محققان بر این عقیده ان که مواد غذایی پر از آنتی اکسیدانا می تونه اندازه اسپرم و قدرت باروری رو افزایش دهد.

 

٢ و ٣- تغذیه سالم داشته باشین و چند کیلوی اضافه رو آب کنین

براساس یافته های تحقیقای آمریکایی خانومایی که رژیم غذایی شون شامل چربیای ترانس کمتریه و عوضش چربیای اشباع نشده مونو، پروتئینای گیاهی، مولتی ویتامینا و آهن بیشتری جذب می کنن قدرت باروری بیشتری دارن. یافته های این تحقیقات هم اینکه نشون میده که اضافه وزن و چاقی هم مانع از باروری می شه. به خاطر همین اگه می خواین قدرت باروری تون بیشتر شه چند کیلو اضافه رو با تغذیه سالم و ورزش آب کنین.

 

۴- باک اسیدفولیک تون رو پر کنین

اسیدفولیک و آهن اثر زیادی در باروری دارن. اسیدفولیک یکی از عناصر اصلی ساختار DNA و تبدیل بعضی از اسیدهای آمینه به ترکیبات دیگه هستش. مواد غذایی پر از اسیدفولیک مانند اسفناج، لوبیا، پرتقال، توت فرنگی و عدس در شروع بارداری و بعد از اون اثر داره. هم اینکه این ویتامین می تونه از ناهنجاری لوله عصبی هم پیشگیری کنه.  سبزیجات پر از آهن مخصوصا اسفناج، حبوبات، آجیلا و دانه ها هم واسه افزایش قدرت باروری آدمایی که بیشتر رژیم گیاه خواری رو دنبال می کنن لازمه.

 

۵- از مصرف الکل دوری کنین

آب، این مایه زندگی، بدن رو هیدراته می کنه یعنی آب اونو تامین می کنه و واسه حفظ سلامت عمومی و هم اینکه باروری لازمه. اما احتیاجی به گفتن نیس که اگه می خواین هر چی زودتر فرزندی در آغوش بگیرین باید دور و بر نوشیدنیای الکلی رو خطر قرمز بکشین.

اسپرم مردانی که میوه و سبزیجات زیاد و گوشت و اجناس لبنی کمتری

مصرف می کنن از کیفیت بالایی برخورداره. علاوه بر این محققان بر این

عقیده ان که مواد غذایی پر از آنتی اکسیدانا می تونه اندازه اسپرم

و قدرت باروری رو افزایش دهد

محققان سوئدی روی رابطه بین الکل و ناباروری بیشتر از 7000 زن بین 18 تا 28 سال بررسیایی انجام دادن. یافته های این تحقیق نشون میده آدمایی که الکل مصرف می کنن بیشتر در برابر ناباروری قرار می گیرن. یافته های یه تحقیق هندی هم نشون میده که  مصرف دراز مدت الکل روی حجم اسپرم و منی دانه ها اثر گذاشته و جنبندگی و تعداد منی دانه ها رو کم می کنه.

 

۶- دانه های کامل رو دریابید

جو، برنج قهوه ای و کلا دانه های کامل قند خون رو کم کم بالا می برن و اینطوری انسولین به آرومی ترشح می شه. برعکس مواد غذایی دیگری مانند شیرینی جات، پیتزاها، کیک، سرخ کردنیا، برنج سفید و چیزای دیگه ای به جز اینا به یه باره باعث ترشح انسولین می شن. انسولین زیاد هم باعث برهم زدن هورمونای باروری می شه. خانومایی که دچار سندرم پلی کیستیک هستن باید بیشتر حواسشون باشه به خاطر اینکه این سندرم عامل بیشتر ناباروریای رحمیه. خانومای گرفتار به این سندرم معمولاً حالت مقاومت به انسولین هم دارن به خاطر همین لازمه که قندهای دیر جذب رو در الویت برنامه غذایی خود بذارن.

٧- چربیای به درد بخور استفاده کنین

بر خلاف باورهایی که بین مردم رواج پیدا کرده همه چربیا مضر نیستن. چربیای اشباع نشده مونو که در روغن زیتون، بادام، دانه کنجد و تخمه کدوتنبل هست حساسیت بدن نسبت به انسولین رو کاهش داده و التهابا رو کم می کنن. به خاطر همین هم قدرت باروری رو بالا می برن.

اما باید بدونین که چربیای ترانس قدرت باروری رو کاهش میدن. به خاطر اینکه التهابای بدن و حالت مقاومت به انسولین رو شدید شدن می کنن. این دو عامل هم کار تخمک گذاری و باروری رو دچار مشکل می کنن.

 

٨- از آلودگی دور باشین

البته در کلان شهرهای ایران این حرف بیشتر مثل شوخیه اما باید بدونین که قرار گرفتن در برابر گازهای خارج شده از اگزوز ماشینا روی اسپرم اثر میذاره. به نظر محققان گازهای موجود در هوا روی کیفیت اسپرم و قدرت جنبندگی اونا اثر منفی می ذارن. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم هنگام رانندگی شیشه اتومبیلتان رو بالا بکشین، موقع پیاده روی خیابونا و کوچه های فرعی رو انتخاب کنین و وقتی که پشت چراغ قرمز هستین ماشینتون رو خاموش کنین تا آلودگی هوا کمتر شه.

 

٩- لپ تاپ رو روی زانوهاتون نذارین

محققان دمای بیضهای 29 مردی رو که لپ تاپ رو روی زانوهاشون می گذاشتن اندازه گرفته اونو بالای 2.7 درجه سانتی گراد تخمین زدن. محققان فکر می کنن که گرما و دمای بالا در این نقطه از بدن آقایون قدرت باروری اونا رو کم می کنه. حالا خوبیش اینه راه حل ساده ای واسه رفع این مشکل هست: اینکه لپ تاپ رو روی پاهاتون قرار ندین و از یه میز استفاده کنین.

 

١٠- روابط زناشویی منظمی داشته باشین

واسه افزایش اندازه و منی دانه ها باید روابط زناشویی منظمی داشته باشین. به نظر کارشناسان داشتن روابط جنسی منظم خطر آسیب به DNA اسپرم رو کاهش داده و شکل منی دانه ها و جنبندگی اونا رو بهتر کنه. اگه دنبال بچه دار شدن هستین حتماً در دوره تخمک گذاری روابط منظمی داشته باشین.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *